A Z és az alfa-generáció pedagógusszemszögből

Oktatás · 2022.április 27.

Hatodik alkalommal szervezte meg szombaton a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete és a GENIUS a tehetséges diákokért mozgalom a Pedagógiai kihívások a XXI. században elnevezésű akkreditált szakmai konferenciát, amelynek fő témája a Z és az alfa-generáció volt pedagógusszemszögből. Az eseménynek a Dr. Berényi János Agrárinnovációs Iroda adott otthont Zentán.

Az egynapos konferencia fő szervezője, dr. Muhi B. Béla elmondta, hogy a szakirodalomban gyakran találkozunk a „generációs szakadék” kifejezéssel, mely az idősebb és a fiatalabb generációk közti igen mély távolságot hivatott érzékeltetni. Az emberiség története nem más, mint generációváltások sorozata, amelyet mindig is jellemzett a nemzedékek eltérő attitűdje, értékrendje és véleményformálása, sőt motiváltsága és tanulási stílusa is. Az új generációk specifikus tanulási környezetet és oktatásmódszertant igényelnek, így a többségében X és Y generációs tanároknak új ismeretekre és készségekre van szükségük a változó szakmai követelmények teljesítéséhez.

– Minden évben szervezünk konferenciát, és igyekszünk aktuális témaköröket felölelni, amelyek a tanároknak, pedagógusoknak, tehát az általános és középiskolában dolgozóknak hasznos lehet. Követjük az oktatási trendeket, a különböző új technológiákat stb. Az elmúlt években külön konferenciát szenteltünk a projektoktatásnak, a játszva tanulásnak, a multimédiás eszközök alkalmazásának, tehetséggondozásnak, idén pedig a Z és az alfa-generációt vesszük elő. Az új generációk úgymond a digitális bennszülöttek, már beleszülettek a modern infokummunikációs eszközök alkalmazásába, és szinte elvárják a tanároktól is, hogy ilyen technikákat alkalmazzanak az oktatás során. A régi, úgymond elavult oktatási technikák már nem igazán tudják ezeknek a generációknak a figyelmét lekötni – fogalmazott a fő szervező.

A konferencián Mengyán P. Ildikó A Z és alfa-generáció hősei, Sutus Ágota Mondjam vagy mutassam?, avagy a kommunikáció útvesztői a XXI. században, Csernik Ilma Mozogni jó! A mozgás szerepe a digitális korszak gyermekeinek fejlődésében, Bori Mária Pillanatkép – a mai diákok pedagógusszemmel, dr. Grabovác Beáta Mentális egészség és pozitív pszichológiai szempontok generációs kontextusban, dr. Kulcsár Sarolta A Z és alfa-generáció beszédkészség-fejlesztésének lehetőségei – az irodalmi szövegekkel történő beszédkészség-fejlesztése, Szedlár Ágnes pedig Az együttgondolkodás csodája a Covid-19 járványt követően címmel tartott előadást. A konferenciát a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.

Horváth Attila

(Magyar Szó, 2022. április 27.)