Aki a sportot szereti…

Sport · 2022.április 24.

A zentai születésű Antal Zoltán a Boss Fitness & Gym Senta nevet viselő funkcionális edzőterem megálmodója. Mindemellett a zentai birkózóklub alsós korosztályának edzője, a magyarkanizsai birkózóakadémia erőnléti edzője, és két gyönyörű fiúgyermek édesapja. Az Újvidéki Egyetemen testnevelés szakon szerzett diplomát, rengeteg sportban kipróbálta már magát az évek során, azonban tavaly kezdte el saját, önálló vállalkozását, és úgy érzi, minden a helyére került, szereti, amit csinál, és jól érzi magát benne. Egy olyan termet és nem mellesleg közösséget kovácsolt össze Zenta szívében, ahová mindenki örömmel jár edzeni.

Egy kedd délelőtt találkoztunk Zolival, aki az azt megelőző héten telelni volt a családdal és a barátokkal. Amikor megérkeztem Zenta jelenleg legkedveltebb edzőtermébe, a házigazda finom presszókávéval kínált,  közben a téli üdülés képeit nézegettük. Nevetve mesélte, hogy a barátaik azon szoktak szórakozni, hogy ők milyen „sportékony” család, még ha ilyen szó valójában nem is létezik, hiszen a nagyobbik fiuk, aki most nyolcéves, úgy síel, mint aki erre született. Zoli felesége, Márti, válogatott asztaliteniszező volt, végzettsége sportszakpszichológus, és iskolapszichológusként dolgozik.  Beszélgetőpartneremnek, amikor elkezd visszaemlékezni a sporttal való első találkozására, egy fénykép ugrik be, amin zöld melegítőt visel és a zentai Népkertben készítette róla az anyukája. Hat év körüli lehetett, amikor beíratták a szülei az úszóiskolába, ez a fotó is az egyik ilyen alkalomkor készült. Szája mosolyra húzódik, és úgy vélem, igazán kedves emlék számára.

– Mikor és hogyan találkoztál a sporttal először?

– Többnyire, mint minden 6–7 éves, én is az úszóiskolában kerültem kapcsolatba először a sporttal. Néhány hónapig még jártam úszóedzésekre, azonban gyerekfejjel nem nyerte el a tetszésem a hideg víz. Az apukám azt mondta, nem baj, ha nem úszásra járok, de valamit sportolni kell. Nyilván abban bíztak, hogy a felesleges energiát ezáltal nem otthon vezetjük majd le a tesómmal. Így próbáltam ki először a karatét, végül pedig a birkózást is, ami a mai napig az életem részét képezi. Az első birkózóedzésre tisztán emlékszem, ugyanis elmaradt, és mikor haza értünk, kérdezték tőlünk a szülők, hogy hogy tetszett. Persze, mi az öcsémmel nevetve mondtuk, hogy nagyon jó volt, hiszen haza engedtek bennünket. Ettől függetlenül azonban a birkózás a pályafutásom legfontosabb pillérévé vált. Több országos bajnokságot is nyertem különböző korosztályban, és az egyetemi éveim alatt az újvidéki Vojvodinában is birkóztam. Ezzel párhuzamosan azonban imádtam jégkorongozni, túrakerékpározni, görkorcsolyázni, egy szóval mindent, ami sport.

– Hogyan jött az edzőterem ötlete?

– 2013-ban találkoztam először ezzel a funkcionális edzésformával, azon belül is, ami személy szerint engem megfogott, az olimpiai súlyemeléssel, amit a mai napig nagy szeretettel űzök. Ezt követően több éven keresztül edzősködtem egy közös teremben másokkal, végül pedig úgy alakult, hogy tavaly ősszel megnyitottam a saját edzőtermemet. Bár először ijesztőnek tűnt a gondolat, azonban a későbbiekben beigazolódott, hogy remek döntés volt. Nem gondoltam egyébként húszévesen magamról, hogy majd edző leszek, igazság szerint azt sem, hogy tornatanár. Dolgoztam iskolában négy évet, a gyerekekkel való munkát nagyon szerettem, azonban a többi részét már kevésbé. Úgy éreztem, az nem én vagyok, most azonban valóban azt csinálom, amit szeretek. Álmomban sem gondoltam volna, amikor megfogalmazódott bennem az edzőterem gondolata, hogy a létszám ennyire felülmúlja majd az elképzeléseimet. Minden reggel hétkor van egy privát edzésem, ezt követően kettő csoportos edzés délelőtt és három délután. Az amatőrtől a profi sportolóig minden korosztállyal foglalkozom. Egyébként küzdősportra szakosodtam az egyetemen is, és immár 10–15 év gyakorlattal a hátam mögött sem érzem teljes mértékben úgy, hogy amit csinálok, azt nem lehetne jobban csinálni. Sosem volt egy mentorom, akitől elsajátíthattam volna a megfelelő tudást, így a tanultakra és a tapasztalatra alapozva törekedtem a saját stílusom és munkám felépíteni.

– 2021 októberében, a mosoly világnapján nyitotta meg kapuit a Boss Fitness & Gym Senta edzőterem. Hogyan zajlanak most a mindennapok a város szívében lévő teremben?

– Remek közösség kovácsolódott az elmúlt fél év alatt, természetesen sok régi vendégem jött velem, amikor az új terembe költöztem, de nagyon sok új is érkezett. Igazság szerint én akkor nem is tudtam, hogy a mosoly világnapján nyitottam, azonban így utólag úgy érzem, talán ez nem véletlen, és jelent valamit. Jó látni a sok embert, akit motiválni tudok. Amikor valaki úgy érkezik hozzám, hogy fogyni szeretne, az ehhez megfelelő gyakorlatokban természetesen tudok segíteni, azonban én nem vagyok dietetikus, de sok jó referenciát tudok ajánlani az érdeklődők számára. Nem érzem magam kompetensnek abban, hogy táplálkozási tanácsokat adjak, úgy vélem, én a kondíció-növelésben, a súlyemelésben és az erőfejlesztésben vagyok leginkább otthon. Igaz, hogy már több éve tartok privát edzéseket, most már talán ennek az alapjait is sikerült elsajátítanom. Megfordultam már az élsportban is, a válogatott körül is, jó pár év tapasztalat áll mögöttem, és egyszerűen nem hiszek abban, hogy valaki ezek nélkül mindenhez érthet, szerintem ilyen nincs. Ezért igyekszem a vendégeimnek a saját tudásomból a lehető legtöbbet nyújtani.

– Hogyan tudsz helytállni apaként, edzőként és vállalkozóként?

– Mindennap reggel hétkor jövök el otthonról és este kilenckor érek haza, így a fűnyírás és az egyéb házkörüli teendők, bevallom, néha váratnak magukra egy kicsit. De minden más téren igyekszem a lehető legjobb formámat hozni. Úgy érzem, a Zenta Birkózóklub esetében sok- sok év után helyükre álltak a csillagok és újra jó úton haladunk. Szeretném, ha ez a nagy múltú klub épp olyan jól működhetne, mint sok-sok évvel ezelőtt. Az akadémia egy egészen más rendszer, mint egy helyi klub, ott többnyire már profi sportolókkal dolgozunk, válogatott és válogatottközeli birkózókról van szó, lényegesen nagyobb a terhelés és egészen más maga a velük zajló munka is. Az edzőteremben pedig mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb edzésformát, igyekeztem a lehető legsokrétűbben berendezni, a visszajelzések alapján ez sikerült is. Arra törekszem, hogy mindenki megtanulja helyesen végezni a gyakorlatokat, ez a legfontosabb számomra. Mártival igyekszünk úgy nevelni a fiúkat, hogy a technika vívmányai ellenére természetközelibb élményekben és egy kis testmozgásban egyaránt részesüljenek. Ez nyilván nekünk is plusz munkát jelent, hiszen olyan példát szeretnénk mutatni számukra, ahol látják, hogy a televízión és az okostelefonon túl is van élet. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy ennyi dolgot könnyű összeegyeztetni és nem meríti ki az embert, de jelenleg kellően motiváltnak érzem magam minderre.

– Említetted a technika vívmányait, ezzel a sok szakmai tudással, amivel te és a feleséged rendelkeztek, van esetleg egyfajta nevelési elv, amit követtek odahaza?

– A nevelési elvünk minél többet a szabadban lenni. Persze függetlenül attól, hogy a sport fontos szerepet játszik az életünkben, azért mi sem kelünk minden reggel ötkor futni. A mi gyerekeink is nézhetnek rajzfilmeket a számítógépen, de a játék szónak nekik még semmi köze nincs az okoseszközökhöz. A játék számukra az, amikor az udvarunkban fára másznak, kötélre másznak, hintáznak, trambulinoznak, focizunk, tollasozunk vagy éppen fogócskázunk. S bár korán megyek el otthonról és későn érek haza, a délelőtti és délutáni edzések között mindig jut idő a közös ebédre és játékra is.

– Mit csinálsz, amikor épp nem csinálsz semmit?

– Számomra a pihenés és a kikapcsolódás a családdal zajlik, sokat kerékpározunk a gyerekekkel, nyaranta kenuznak a Tiszán és nagyokat játszunk az udvaron. A hobbim pedig a steaksütés. Néhány éve kezdtem el ezzel foglalkozni, sokat olvastam utána és próbáltam a lehető legjobban elsajátítani az ehhez szükséges tudást. Ez is egy remek családi program a teraszon, én pedig igazán élvezem, hogy sütögethetek.

Roppant kellemes volt hallgatni a sok-sok év tapasztalatát, és az ismeretségünkre való tekintettel teljes mértékben alátámaszthatom, hogy Zoli valóban remek szakember. Nagyon könnyen megtalálja a közös hangot az emberekkel, ezáltal pedig olyan belső motivációt ébreszt a vendégeiben, amire talán ők maguk sem voltak képesek. Manapság mondhatni divattá vált az edzés, az egészséges életmód és társai. Ezáltal trend lett személyi edzővé válni, azonban sok esetben egy hozzá nem értő ember többet árt, mint használ a testmozgásban.

 Gulyás Réka

(Magyar Szó, 2022. április 24.)

Fotó: Herédi Krisztián