Ha ég a ház

Szabadidő · 2020.december 9.

De hogy jut be a Mikulás a házba, ha ég a kémény? – ez a kérdés foglalkoztatta a zentai Önkéntes Tűzoltótestület múlt heti foglalkozásán részt vevő gyerekeket. A szervezet vasárnaponként várja a legkülönbözőbb korú fiatalokat, hogy Bollók Bernadett vezetésével a tűzesetek megelőzéséről beszélgessenek, és változatos, játékos programon vegyenek részt.

Ottjártunkkor a fűtéssel járó veszélyhelyzetekkel ismerkedhettek meg a jelen lévő gyerekek. Megbeszélték, hogy az egyik családnál központi fűtés van, máshol gázzal fűtenek, és van, ahol be kell gyújtani, majd kitértek arra is, hogyan lehet elkerülni a figyelmetlenségből fakadó tűzeseteket. Képeken és videón nézték meg, hogyan is néz ki egy kéménytűz, és megbeszélték azt is, hogy a gázszivárgás veszélyes, de szerencsére a szagról hamar föl lehet ismerni, ha baj van.

Hogy ne csak a tanulásról szóljon a délelőtt, egyszer csak a Mikulás is bekopogott az ajtón, és ajándékot adott át a gyerekeknek. Innentől aztán nem lehetett megálljt parancsolni a karácsonyi hangulatnak, versekből és dalokból sem volt hiány. Még az is kiderült, hogy a Mikulás valójában egy kicsit tűzoltó is, hiszen ha kigyullad a kémény, el kell oltania a lángokat, a gyerekek nem maradhatnak ajándék nélkül!

Bollók Bernadett egészségfejlesztő és rekreációszervező szakon szerzett diplomát Szegeden, és részben éppen a gyerekek miatt döntött úgy, hogy hazajön. A tanulmányai alatt megismerkedett az élménypedagógiával, amiben egyetemi kereteken belül és táborozások alkalmával gyakorlatot is szerzett.

– Amikor 2016-ban megindult ez a gyerekprogram, nagyban az élménypedagógiára alapoztam. A legfontosabb számomra, hogy élményt adjak át a gyerekeknek, hogy élménnyel kapcsolódjanak a csoporthoz és a programokhoz.

Aki egy pillantást vet a csapatra, az máris láthatja, hogy mindez el is éri a célját: a gyerekek felszabadultan, vidáman, egymást tiszteletben tartva beszélgetnek, látszik rajtuk, hogy jól érzik magukat a társasággal.

A kilencéves Surányi Bálint azért szeret az önkéntes tűzoltókhoz járni, mert sokat tanulhat a tűzről és a tűz elleni védekezésről, a gyakorlati foglalkozások alkalmával pedig erősödhet is. Mucsi Gabriella és Szarka Kitti tizenhárom évesek. Ők nemcsak a tanulásért járnak a foglalkozásokra, hanem a közösségi élményért is. Egymást is itt ismerték meg, és összebarátkoztak. Kitti szerint a játékos megközelítés miatt könnyű megjegyezni az elhangzottakat. A gyakorlatokat is mindketten szeretik. Megtanultak a tömlőkkel dolgozni, csomókat kötni, máskor meg akadálypályákon kellett átjutniuk.

A gyerekfoglalkozásokat általában két csoport számára tartják: a kicsik 6–11 évesek, a nagyobbak 12 és 16 év közöttiek. A járványhelyzet őket is kihívás elé állította, de a szabályokat betartva maszkot viselnek, szellőztetnek, és kis csoportlétszámmal dolgoznak.

Gruik Zsuzsa

(Magyar Szó, 2020. december 9.)