Az Inter Pingpong 3 – Határon átnyúló integrált asztalitenisz-program folytatása diák, amatőr és fogyatékkal élő sportolók részvételével elnevezésű projekttel folytatódik az Asztalitenisz Sport Klub Szeged és a Zentai Asztaliteniszklub évek óta tartó kiváló együttműködése.
Az előző két projekt folytatásaként az egyesületek ezúttal egy komplex, a határ két oldalán élő pingpongosokat megmozgató 16 hónapos programsorozatot (2020. október 1. – 2022. január 31.) szándékoznak megvalósítani, amelynek ünnepélyes megnyitójára a járványügyi intézkedések miatt nem kerülhetett sor, a zentai illetékeseknek csupán egy rövid sajtótájékoztatóra volt lehetőségük.
– Közel tíz éve ápolunk kiváló kapcsolatot a szegedi egyesülettel, ez a harmadik sikeres pályázatunk. Ezúttal tényleg egy minden korosztályt felölelő programot állítottunk össze, amely nemcsak a profi, hanem a rekreációs sportolókra, a diákokra és a fogyatékkal élő emberekre is kiterjed. Keretein belül találkozókat, közös edzéseket, sportnapokat és versenyeket szervezünk majd, amint az intézkedések mindezt lehetővé teszik számunkra. Akit az asztalitenisz érdekel, az megtalálja magát a programban. A szakmai rész mellett természetesen különösen nagy hangsúlyt fektetünk egymás megismerésére és a barátkozásra – nyilatkozta a programsorozattal kapcsolatban Mellik Zoltán, a Zentai Asztaliteniszklub edzője.
Az eddigi jó együttműködésre alapozva a két egyesület 2019-ben nyújtotta be legutóbbi pályázatát az IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében kiírt felhívásra. Az IPA (Instrument for Pre-Accession Assistance) program fő célkitűzése, hogy az Európai Unió támogatásával lehetőséget biztosítson a magyar–szerb határvidék közös fejlesztésére. Ezt a célt szolgálja a sport sajátos eszközeivel és kapcsolatrendszerével az Inter Pingpong 3 projekt is.
Az együttműködés ezúttal az alábbi tevékenységeket foglalja magában: iskolai pingpongprogram, családi pingpong-sportnap, kerekesszékes-sporttalálkozó, rekreációs sportnap, diákverseny, fogyatékkal élők sportnapja, edzőtábor és integrált asztalitenisz-verseny.
– Az első két sikeres kísérletünk hozadéka, hogy a közös pályázatunk ezúttal is pozitív elbírálásban részesült. A járványhelyzet sajnos kihatással van a projektünkre is, így a programokat át kell szerveznünk és ütemeznünk. Egyelőre az online térbe szorulunk, itt szeretnénk a lehetőségeinkhez mérten megoldani a helyzetet, akár a népszerűsítés, akár a közös programok tekintetében. Elsősorban a lehetséges utánpótlás figyelmét szeretnénk felhívni egyesületünkre, alapvető célunk a tömegesítés. A tervek szerint a helyi iskolákban népszerűsítettük volna a klubot, ám ezt az eredeti formában sajnos nem áll módunkban megtenni. Bízunk benne, hogy a technika és az internet segítségével áthidalhatjuk az akadályt, és a személyes találkozók elmaradása mellett is sikerül minél több gyereket bevonni a klub munkájába, edzéseibe. Szeretnénk, ha általuk új lendületet kapna a Zentai Asztaliteniszklub. A szegediekkel közös edzéseket decemberre időzítettük, persze a korlátozó intézkedések ezeket sem teszik lehetővé, így ebben a tekintetben is online megoldásban gondolkodunk. Egy időpontban zajlik majd a tréning mindkét városban, és egy kétkamerás rendszerrel lehetővé tesszük az élő közvetítést. Az edzés első felében a szegediek instruálnak bennünket, majd cserélünk, végezetül pedig lehetőség lesz a szakmai tapasztalatcserére és az elemzésre is – tette hozzá Herédi Krisztián, a zentai egyesület elnöke.
A pályázat elkülönített forrásösszege 99 845,90 euró, amelyből az európai uniós hozzájárulás (IPA) 84 869,01 eurót tesz ki.
Erős Kincses Krisztina
Fotó: Herédi Krisztián