Ismerkedés, emlékezés határtalanul

Közélet · 2018.október 25.

Október 21-e és 23-a között került megrendezésre a  „Gloria Victis-1956” elnevezésű rendezvénysorozat, amely a délvidéki résztvevők számára három helyszínen, Kiskunmajsán, Budapesten és Ópusztaszeren zajlott. A háromnapos rendezvény főszervezője a Rákóczi Szövetség volt, amelyhez társszervezőként és koordinátorként csatlakozott az Magyar Nemzeti Tanács is. Vajdaságból összesen 195 tanuló utazott az anyaországi rendezvényre. Megalakulása óta első ízben képviseltette magát a rendezvényen a Rákóczi Szövetség Zentai Ifjúsági Szervezete, amely 10 középiskolás tanulóval és egy kísérő tanárral vett részt az eseményen.

Az első nap főként az utazásról, illetve a szálláshely elfoglalásáról szólt. Rajtunk kívül a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium, az Egészségügyi Középiskola, valamint a Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola egy-egy csoportja is útnak indult. A bánáti oldalról érkező csoportokkal Magyarkanizsán találkoztunk, ahonnan együtt indultunk tovább a szálláshelyünkre, Kiskunmajsára, ahol már ott volt a harmadik autóbusz is, amely Nyugat-Bácskából érkezett.
Házigazdáink Majsán először egy kis köszöntővel, majd egy finom vacsorával vártak bennünket. Az  est hátralévő részét pedig a helyi élményfürdőben töltöttük, ahol a meleg és hideg vizű medencék mellett a pezsgőfürdőt, a gőzkabint, a szaunát és persze a csúszdát is volt időnk felfedezni.

Másnap, október 22-én került sor a programsorozat központi eseménysorozatára. Már a reggeli órákban elindultunk Budapestre, ahol 1956 szelleme és résztvevői előtt tisztelegve ellátogattunk a Kerepesi úti sírkertbe, ahol a Nemzeti Emlékhelyként is számon tartott 298-as és 300-as, valamint a hírhedt 301-es parcellát is megtekintettük. Ezen parcellákban nyugszanak az ’56-os forradalom és szabadságharc mártírjai és hősei, köztük Nagy Imre miniszterelnök is. A temető volt az a hely, ahol nemcsak érezni, hanem átvitt értelemben tapintani is lehetett a forradalom történetét és eszmeiségét. Délután kilátogattunk a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem elé, ahol az egyetem aulájában zajló hivatalos ünnepséget kísértük figyelemmel. Az ünnepséget követő fáklyás felvonuláson több száz diák és érdeklődő mellett mi is fáklyát gyújtottunk, majd zászlót lobogtatva indultunk el a lassan hömpölygő tömeggel. A megannyi fáklya és a tömeg igazán katartikus hangulatot teremtett. A koszorúzás után visszaindultunk a szállásunkra, ahol az estét közösségépítéssel és kötetlen beszélgetéssel zártuk.

A 23-ai program már a szálláshelyünkön, Kiskunmajsán zajlott, ahol a helyi 1956-os emlékkápolnánál megrendezett koszorúzáson, valamint az azt megelőző alkalmi ünnepségen vettünk részt. A kápolna jellegében és formájában is a forradalom szimbolikáját rejti. Mivel az épületben ki van függesztve azoknak a neve, akik mártírhalált haltak akkor, büszkén fedeztük fel két délvidéki hős márványtábláját, név szerint dr. Rajki Mártonét, a zentai születésű ügyvédét és a temerini Sörös Imréét. A kápolna mellett megnéztük a helybeli születésű Corvin-közi parancsnok és ’56-os hős által alapított és ma már a nevét is viselő Pongrátz Gergely ’56-os Emlékmúzemot, ahol megismerhettük Pongrátz Gergely életét és az akkori mindennapok egy-egy szegmensét, valamint nagy örömünkre meghívást  kaptunk a minden évben megszervezett ’56-os nyári táborba is. Az eseménysorozat zárásaként a közelben lévő másik nemzeti emlékhelyet, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot kerestük fel, ahol megtekintettük a park nevezetességét, a Feszty-körképet, majd egy rövid sétát követően hazaindultunk.

A három rövidke nap alatt rengeteg információval, barátsággal, ismeretséggel lettünk gazdagabbak, amelyeknek köszönhetően tovább erősödött az elődeink iránti tiszteletünk és a nemzeti önazonosságtudatunk is. Elmondhatjuk, hogy olyan tradíciót indítottunk útjára, amelynek köszönhetően reményeink szerint a Rákóczi Szövetség Zentai Ifjúsági Szervezete révén a zentai ifjúság kapcsolata erősödni fog az anyaországgal és az ottani fiatalokkal. Ennek alapja az lesz, hogy a továbbiakban is részt kívánunk venni a központilag szervezett ünnepségeken és táborokban, amihez elegendő motivációt nyújt számunkra az a sok-sok élmény és pozitív tapasztalat, amelyeket ezen utazás során szerezhettünk.

Homolya Ákos

(A szerző a Rákóczi Szövetség Zentai Ifjúsági Szervezetének elnöke)