A magyar kultúra napját ünnepelték

Kultúra · 2020.január 2.

A Kárpát-medence kilenc települése templomának egymásba kapaszkodó harangjátékával és a Himnusz közös eléneklésével kezdődött meg a magyar kultúra napja délvidéki központi ünnepsége, amelyet ma este tartottak meg a zentai Művelődési Házban, ahol ünnepélyes keretek között átadták a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség idei elismeréseit, a Magyar Életfa díjakat, az Aranyplakett kitüntetést és a Plakett kitüntetéseket is.

A rendezvényen elsőként Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, akik között jelen voltak: Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága Délvidék és Diaszpóra Főosztályának vezetője, dr. Pintér Attila, Magyarország belgrádi nagykövete, Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulja, Tóth János, a Hagyományok Háza szakmai igazgatója, Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója, Hévizi Róbert, az NMI Partnerségi Központjának vezetője, Verebes Ernő, a Magyar Nemzeti Színház vezető dramaturgja, Pásztor István, Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőháza és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, mgr. Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottság elnöke és a Végrehajtó Bizottság tagjai, De Negri Ibolya, Losoncz Dávid, ft. Paskó Csaba és Ternovácz István, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnökei, köztársasági és tartományi képviselői, államtitkárai, tisztségviselői és önkormányzati vezetői, Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere, Fejsztámer Róbert, a Szekeres László Alapítvány elnöke és Magyarkanizsa polgármestere, Gondi Martina, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója, Juhász Gyula, a Hagyományok Háza Hálózat Vajdaság vezetője, a történelmi egyházaink méltóságai, ft. Verebélyi Árpád címzetes főesperes és prépost, Harmath Károly atya és ft. Utasi Jenő atya, valamint nagytiszteletű Orosz Attila bácskai református esperes, Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség tiszteletbeli elnöke, a Kárpát-medence művelődési intézeteinek és ernyőszervezeteinek, valamint a Macedóniában, Bosznia és Hercegovinában és a Boszniai Szerb Köztársaságban élő diaszpóra közösségeknek a vezetői és szakmunkatársai, illetve sokan mások is.

Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke ünnepi beszédében a nemzeti összetartozás fontosságát hangsúlyozta, valamint szólt a magyar kultúra napja megünneplésének jelentőségéről, illetve kitért a Trianon-évfordulóra, valamint azoknak a vajdasági magyar szervezeteknek és rendezvényeknek a jelentőségére is, amelyek idén kerek évfordulót ünnepelnek. Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága Délvidék és Diaszpóra Főosztályának vezetője köszöntőjében nemzeti imánk jelentőségéről beszélt, amely – ahogyan fogalmazott – erősít, hűségre tanít, cselekvő hazafiságra buzdít bennünket, majd kitért a külhoni magyar közösségekben rejlő erő és hit fontosságára, leszögezve, a közösség akkor erős, ha erőnket képesek vagyunk összeadni, majd hozzátette, éppen ezért rendkívül fontos egymás erősítése és a kapcsolatok szorosabbra fűzése, végezetül pedig Isten áldását kérte nemcsak a jelenlévőkre és a vajdasági magyarokra, hanem az egész magyar nemzetre is.

A köszöntők után átadták a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség idei elismeréseit, a Magyar Életfa díjakat, az Aranyplakett kitüntetést és a Plakett kitüntetéseket. Magyar Életfa Díjban részesült: Csorba Béla néprajzkutató, helytörténész, költő, publicista, nyugalmazott egyetemi tanár (Temerin), Milánovits Karolina és Milánovits Tibor pedagógusházaspár, közösségszervezők (Tiszakálmánfalva), Molnár Krekity Olga előadóművész, versmondó, versfelkészítő pedagógus, publicista (Kishegyes) és Süveges Eta nyugalmazott színművész (Kishegyes–Szabadka). Több évtizedes áldozatkész szolgálatáért Aranyplakett kitüntetést vett át Pataki András, a Soproni Petőfi Színház és a Pro Kultúra Nonprofit Kft. igazgatója, a Forrás Színház művészeti vezetője. Plakettet kapott Csonti István helytörténet-kutató (Csóka), Klenanc József közösség- és művelődésszervező (Gombos), Kónya-Kovács Otília mesemondó, meseműhely-vezető, újságíró (Muzslya), Nagy Rózsa közösség- és művelődésszervező (Törökfalu) és Sebők Valéria népi iparművész, hímző (Szabadka).

A rendezvény zárásaként az ünneplő közösséget és a díjazottakat Verebes Ernő Országoló – Határféltés betörés nélkül című, erre az alkalomra írt és rendezett előadásával köszöntötték a szervezők. A különleges hangulatú produkcióban közreműködött a Mécsvirág együttes – Baráth Hajnal Anna, Verebes Krnács Erika és Zsoldos Ervin –, valamint Szalai Bence színművész és Verebes Ernő dramaturg.

A magyar kultúra napja délvidéki központi ünnepségét a Magyar Nemzeti Tanács fővédnökségével, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség szervezésében, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ és a Zentai Magyar Kamaraszínház társszervezésében, illetve a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Bethlen Gábor Alap, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi–Nemzeti Közösségi Titkárság, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, Szabadka város önkormányzata és Zenta község önkormányzata támogatásával tartották meg.

H. A. 

(Vajdaság Ma, 2020. január 24.) 

Fotó: Herédi Krisztián