Tizenharmadik alkalommal tartották meg a közelmúltban Szegeden a Nobel-díjas Tudósok és Tehetséges Diákok Találkozóját, amelyre a Zentai Gimnázium diákjai is meghívást kaptak. A konferencián ezúttal az intézmény három második osztályos tanulója, Klonka Áron, Koós Enikő és Pozder Máté vehetett részt kémiatanáruk, Máriás Ildikó kíséretében.
A Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány által fenntartott Szegedi Tudós Akadémia által életre hívott rendezvényre minden évben a természettudományok iránt elkötelezett diákokat várják, azzal a céllal, hogy megismertessék velük a kutatói pálya legfontosabb momentumait, ezáltal is arra ösztönözve őket, hogy bátran vegyék számításba az ilyen típusú lehetőségeket is akkor, amikor a továbbtanulásukról döntenek. A tavalyi évhez hasonlóan ezúttal is az idegtudományi kutatások álltak az igen sokszínű programsorozat középpontjában, a rendezvény díszvendége pedig a Nobel-díjas Erwin Neher professzor volt, aki nemcsak előadást tartott a diákoknak, hanem a legbátrabbak kérdezhettek is tőle. A fiatalok mindemellett különféle laboratóriumi gyakorlatokon is részt vehettek, amelyeket a szegedi Radnóti Miklós Gimnázium Termosz Laboratóriumában, illetve a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium Gyula József Természettudományos Műhelyében tartottak meg.
A Zentai Gimnázium diákjai lapunknak elmondták, óriási megtiszteltetés volt számukra, hogy részt vehettek a konferencián, amely saját bevallásuk szerint fontos motivációt jelentett nekik a jövőjük alakítására vonatkozóan. Koós Enikő úgy fogalmazott, az előadásokon és a programokon számos alkalommal valósággal leesett az álla: az egyik ilyen momentum az volt, amikor a Nobel-díjas kutatóval találkozhattak, és meghallgathatták az angol nyelvű előadását; a másik az, amikor a laboratóriumi gyakorlaton közvetlen közelről tanulmányozhatták a szem felépítését; a harmadik pedig az, amikor olyan egyetemistákkal beszélgethettek, akik a saját kutatásaik során szerzett tapasztalataikról meséltek nekik. Hozzátette, rendkívül motiváló volt számára a programsorozat, különösen a Nobel-díjas professzornak az a mondata ragadta meg, amikor az előadásában úgy fogalmazott, egészen biztosan létezik olyan terület, amelynek felfedezése éppen a közönség soraiban helyet foglaló fiatalokra vár.
Klonka Áron elmondta, nagyon örül annak, hogy részese lehetett a rendezvénynek, az ugyanis igen inspirálóan hatott rá, olyannyira, hogy úgy érzi, akár a karrierje és ezáltal az egész élete alakulását is meghatározhatja majd. Hangsúlyozta, az egyetemistákkal folytatott beszélgetésekből leginkább az maradt meg benne, hogy az eredmények soha nem jönnek maguktól, azokért mindig keményen meg kell dolgozni, ugyanakkor sosem szabad megijedni a nehézségektől, azok csupán akadályok, amelyek elvezetik az embert a céljai eléréséig. Hozzátette, a Nobel-díjas tudós előadása szintén sok gondolatot ébresztett benne, és hozzájárult a saját céljai megfogalmazásához is, hiszen az előadás utáni kérdésekre válaszolva Neher professzor, miután részletesen mesélt a pályája során felmerülő nehézségekről, azt tanácsolta az őt hallgató diákoknak, hogy soha ne adják fel, helyette gyűjtsenek elegendő erőt ahhoz, hogy mindenkor át tudjanak lendülni a kevésbé sikeres időszakokon.
Pozder Máté kiemelte, a Nobel-díjas tudóssal való találkozás számára is igen meghatározó élmény volt, éppen ezért rendkívül hálás azért, hogy részt vehetett a konferencián, hiszen úgy érzi, az előadások során sok olyan új információt hallott, amelyek hozzájárultak a tudása bővítéséhez. Mint mondta, érdekes volt számára az is, hogy az egyetemisták szemszögéből nyerhetett betekintést a kutatások pozitív és negatív momentumaiba, annak pedig külön örült, hogy a kötetlen beszélgetések során bátran megkérdezhettek tőlük mindent, ami az egyetemista léttel kapcsolatban érdekelte őket. Hozzátette, mindemellett a laboratóriumi gyakorlatot is nagyon érdekesnek találta, hiszen korábban még soha sem volt alkalma ilyen módon megközelíteni az érzékszervek világát.
M. E.
(Magyar Szó, 2019. március 7.)