A Stevan Sremac Általános Iskola Emlékiskola épülete három diákjának a munkáját is díjazták a magyar kultúra napja alkalmából Budapesten a Duna Palotában, a Magyarság Házában a felvidéki székhelyű Palóc Társaság által a magyar kultúra napja alkalmából meghirdetett Kárpát-medencei esszéíró pályázat díjkiosztó ünnepségén. Ugyanezen a rendezvényen három ötödikes kisdiák is dicséretet kapott.
A felvidéki Palóc Társaság a közelmúltban hirdette meg tanulmányíró pályázatát a Kárpát-medencében élő magyar fiatalok részére. A pályázat célkitűzése az volt, hogy a fiatalok magyarságtudatát mélyítsék el, s erősítsék az anyanyelvük iránti kötődést és a szülőföldjük szeretetét – nyilatkozta Kormányos Katona Gyöngyi magyar nyelv és irodalom szakos tanár, a pályázaton részt vevő emlékiskolás diákok felkészítője, aki hozzáfűzte, hogy míg ők az általános iskolások mezőnyében vettek részt a kiíráson, rajtuk kívül középiskolások és egyetemisták is írhattak egy számukra tetsző témakörben.
Az emlékiskolások közül az idén ötödikes, hatodikos és hetedikes tanulók vettek részt a pályázaton, összesen 10 diák munkáját küldték el, ebből hatot értékeltek. Katona Noémi, Szarka Kitty és Urbán Viktória ötödikes diákok dicsérő oklevelet és elismerést kaptak, három tanulót pedig díjaztak: Nagy Abonyi Gábor (hetedik osztály) második, Gál László (hetedik osztály), Bognár Anka (hatodik osztály) harmadik helyezést ért el. Rajtuk kívül az általános iskolások és a középiskolások korcsoportjában van egy-egy magyarkanizsai díjazott is. A diákok több téma közül is választhattak: írhattak a szülőföldjükről, az otthonuk világáról, a magyar iskoláról, a megmaradásról, az összetartozásról, a régi mesterségekről és újításként a régi időkről, családi történetekről. A díjnyertes vajdasági, így zentai diákok egy része főleg a vajdasági világot, a szülőföldjüket örökítette meg, írtak az anyanyelv szerepéről, kitértek a családra, a szülőkre. Az ötödikes tanulók a nagyszüleiket, dédszüleiket meséltették az írásaikban, arról faggatva őket, hogy régen milyen volt az élet. Kormányos Katona Gyöngyi szerint minden téma feldolgozása komoly előkészületet kívánt a diákoktól, sőt kisebb kutatómunkát is kellett végezniük.
A sikeres szereplés kapcsán megtartott sajtótájékoztatón a díjnyertes és dicséretben részesült diákok is jelen voltak. Közülük Nagy Abonyi Gábor elmesélte, hogy a Szép Vajdaság, az én kis hazám című írásában leírta többek között, mennyire sokat is jelent számára, hogy az anyaországtól elszakítva megmaradhatott a magyar kultúra, az iskolában az anyanyelvét használhatja. A díjnyertesek közül Bognár Anka úgyszintén ezt a témát dolgozta fel, Urbán Viktória pedig a nagyszüleivel készült beszélgetését írta meg.
Az Emlékiskola diákjai Rákóczi Szövetség Zentai Ifjúsági Szervezetének a fogalmazásíró pályázatán is szépen szerepeltek, s ők érdemelték ki a legtöbb elismerést is. Közülük az 5–6. osztályosok korcsoportjában különdíjat kapott Gojković Ana, Kalmár Balázs és Nagy Dorottya, 3. díjjal jutalmazták Urbán Viktóriát, 2. díjjal pedig Katona Noémi írását.
Kormányos Katona Gyöngyi a sajtó jelen lévő képviselőinek elmondta, a tegnapi összejövetelen részt vevő fiatalok kivételesen sokat tesznek anyanyelvükért, s nemcsak magyar irodalomból jeleskednek, hanem ünnepi irodalmi műsorok alkalmával is lehet rájuk számítani.
Horváth Zsolt (Magyar Szó, 2019. február 1.)