Zentán befejeződött a kilencedik intenzív fejlesztőkurzus, amelyet a Semmelweis Egyetem Pető András Karának konduktorai végeztek a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében. A programot a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatta.
– Ez volt a kilencedik kurzus, a program pedig jövőre az ötödik évébe lép. Az elmúlt időszakban több mint 170 embert szűrtünk, közülük az elmúlt négy évben 152 főt emeltünk be ebbe az intenzív fejlesztésbe. Az intenzív fejlesztés lényege az, hogy az idegrendszeri károsodással született emberek, vagy akik életük során szerezték a károsodást, részt vehettek egy háromhetes intenzív fejlesztésben. Nagyon fontos elmondani, hogy a népesség szinte minden részével foglalkoztunk, hiszen a babáktól kezdve egészen az idős korosztály képviselőiig minden korosztályból voltak. A mostani kurzus során 25 fővel foglalkozott két konduktor és a Semmelweis Egyetem Pető András Karának két harmadéves hallgatója – mondta Perpauer Attila, az MNT tagja, hozzátéve, az elkövetkező időszakban szeretnék folytatni a munkát, újabb szűréseket terveznek egész Vajdaság területén, hogy felkutassák azokat a családokat, amelyeknek a tagjai rászorulnak erre a segítségre. A következő szűrés már február folyamán meg fog indulni, a következő csoportos foglalkozások pedig február végére várhatóak.
– A Kárpát-medencében eddig 1300 emberrel foglalkoztunk, mégpedig Kárpátaljáról, Erdélyből és Vajdaságból. Felvidék ebben még nincsen benne, ott még csak rendelések történtek. Erdélyben a magyar kormány segítségével már meg tudtuk valósítani a kinti szakemberek továbbképzését is. Ez tulajdonképpen kihelyezett képzése volt a Semmelweis Egyetemnek. A következő év nagy kihívása az lesz, hogy Vajdaság területére is elhozzunk egy képzést, és az itteni szakembereknek is meg tudjuk tanítani, hogyan kell helyben, az iskolákban, az óvodákban, a kórházakban vagy a fejlesztő központokban foglalkozni az adott személyekkel. Emellett a fejlesztéseket is folytatjuk, Zentán is, és a szórványban is több alkalmat szeretnénk biztosítani, hogy minél közelebb legyen ez a fejlesztési lehetőség az emberekhez – mondta Csuka Pál, a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Karának határon túli programokért felelős koordinátora.
A Zentai Alkotóházban megtartott sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy ezek a fejlesztések nemcsak az egyéneknek nyújtanak segítséget, hanem a családoknak és ezáltal tulajdonképpen az egész közösségnek.
Szabó Nóra
(Magyar Szó, 2018. december 14.)