Szombaton a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium szervezésében másfél száz vajdasági magyar felsős és középiskolás diák fogott ceruzát, és látott hozzá a XVI. Fekete Mihály-emlékversenyen a korántsem könnyű matematikai feladatok megoldásához.
A nemes vetélkedés lebonyolításáról és céljairól Csikós Pajor Gizella matematikatanár, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium igazgatónője elmondta, összesen mintegy kétszáz diák küldött be feladatmegoldásokat, évfolyamonként eltérő számban, közülük 150 kapott meghívást a zentai döntőre.
– A verseny egyik célja, hogy a két levelező fordulón keresztül a gyerekeket állandó munkára szoktassuk, és tanulják meg világosan és érthetően leírni a feladatok megoldásait. A nemes vetélkedés másik célja pedig az, hogy a zárthelyi döntőn kiválogassuk azt a húsz általános és huszonöt középiskolás tanulót, akik majd jövőre Magyarországon a Nemzetközi Magyar Matematikaversenyen képviselhetik a Vajdaságot. A felsősök számára jövőre hatodik alkalommal szervezik meg a nemzetközi matekversenyt Hódmezővásárhelyen – mondta el az igazgatónő.
A zentai városháza dísztermében a XVI. Fekete Mihály-emlékverseny ünnepélyes eredményhirdetése előtt a bolyais diákok alkalmi művelődési műsorral kedveskedtek a versenyzőknek és felkészítő tanáraiknak. A legjobb eredményt elérő tanulók elismerő okleveleket és könyvjutalmakat kaptak. A legtöbb pontszámot elérő általános iskolás diákok pedig az InGenium Alapítvány különdíját vehették át, amely ingyenes matematikai felvételi előkészítőt és szünidei téli táborozást jelent a részükre. A három legtöbb pontszámot elérő középiskolás tanuló, Gál József, Nagy Kinga és Szögi Roland a Societe Generale Bank ajándékcsomagját kapta.
Az ötödikes tanulók 26-os mezőnyéből Csiszár Ákos (Palics) és Barát Dániel (Horgos) szerzett legtöbb pontot, hárman végeztek a második helyen: Csanádi Petra (Magyarkanizsa), Ristić Anita (Újvidék) és Pletikoszity Martin (Bajsa). Harmadik lett Radakov Amina és Visnyovski Kinga (Szabadka). A hatodikosok közül az első Kratok Bence (Topolya), a második Kiss Kitti (Csantavér), a harmadik helyen pedig Dobó Ármin (Szabadka) és Fekecs Csaba (Zentagunaras) osztozott. A hetedik osztályosok közül első helyen végzett Erdélyi Nimród (Hajdújárás), második Faragó Szabolcs (Temerin) és Fajka Zsóka (Felsőhegy), harmadik Szabó Dorina (Tóthfalu), Bácsi Virág (Kishegyes) és Németh Kristóf (Magyarkanizsa). A nyolcadikosoknál két első hely született, amelyeket Kőműves Emese (Palics) és Árok Anna (Magyarkanizsa) érdemelt ki, második díjat nem osztottak ki, a harmadik Somogyi Ákos (Hajdújárás) lett.
A középiskolák elsős tanulói közül Gál József végzett az első helyen, második Apró Dorottya és Nagy Daniella, harmadik Bosznai Dávid, mind a négyen zentai bolyais diákok. A zsűri még egy harmadik helyet osztott ki, amelyet Baranyai Brúnó, a kiskunhalasi református gimnázium tanulója érdemelt ki. A másodikos korosztályban is hasonló eredmény született: első Fehér Konrád és Kopasz Petra, második Fodor Gábor és Csíkos Enikő, harmadik Tóth Tamás a Bolyai gimnáziumból. Ugyancsak harmadik díjat kapott Kosóczki Balázs Kiskunhalasról. A harmadikosok mezőnyében első Paróczi Orsolya, második Kratok Gyula, harmadik Zabos Péter és Apró János lett, mindannyian a Bolyai gimnázium tanulói. A negyedikes középiskolások közül a két első helyezett, Szögi Roland és Nagy Kinga (Bolyai gimi) a maximális 100 pontot érte el. A második helyen Rúzsa Ákos és Kónya Leon, a harmadikon pedig Sztarek Norbert végzett, ugyancsak a Bolyai gimnáziumból.
Gergely József
(Magyar Szó, 2018. december 4.)