Csodálatos hangszerek Keviben

Kultúra · 2021.február 20.

A zene a mindennapi életünk fontos része. Szinte észrevétlenül kísér bennünket nap mint nap. A rádión keresztül nemcsak az információk jutnak el hozzánk, hanem maga a muzsika is. Lelkünket melengeti, vagy éppen megnyugtat bennünket, a mindennapi rohanás, kapkodás és kimerítő munka után pedig pihentető pillanatokat nyújt számunkra. A zene szeretete belsőnkből fakad, nagyképűen mondhatom, hogy szinte velünk születik. A ritmus, a hangok, a zörejek születésünktől fogva életünk meghatározó részét képezik. A hangszerek pedig ezen csodás világ megszületésének eszközei.

A kevi Móra István Művelődési Egyesület fontosnak tartja, hogy a gyerekek megismerkedjenek a zeneteremtés eszközeivel. Éppen ezért a Vajdasági Magyar Művelődési Intézettel közösen kiváló hangulatú foglalkozást tartottak az óvodásoknak és a kisiskolásoknak, nagy odafigyeléssel és tapasztalattal fordulva a nebulók felé. A tanulók megismerkedtek a nagybőgővel, a hegedűvel, a brácsával, a dorombbal, a furulyával és a citerával. A foglalkozás lényege az volt, hogy a hangszerek ismeretén túl, a gyermekek ki is próbálhatták, meg is szólaltathatták a hangszereket.

Az előadók Juhász Gyula és Mihók Attila kiemelték, hogy időben kell elkezdeni a hangszerek megismertetését, mert ez biztosítja a jövő generációjának a zenét, illetve a népi muzsika továbbéltetését. A zenének ugyanakkor közösségmegtartó és közösségépítő ereje is van, ugyanis mindig óriási örömmel tölt el bennünket, ha együtt zenélhetünk, énekelhetünk és táncolhatunk. A népi hangszerek ismerete pedig hozzásegít bennünket a gyökerekhez való ragaszkodás erősítéséhez, valamint az egészséges jövőkép kialakításához is.

Perpauer Attila