Polyák Léna és Ádám egy kedves fiatal házaspár Zentáról. Ádám képi diagnosztikát tanult, de végül az autóelektronikában helyezkedett el. Léna gyógypedagógiát hallgatott két évig, de aztán rájött, hogy nem az ő világa. Az egyetemről hazatérve kicsit még vendéglátózott, ahogyan már korábban, a gimnázium vége felé is, majd angolt kezdett tanítani, először online, később pedig „élőben” is. Családi vállalkozásban mindemellett méhészkednek, a mézből, a propoliszból, a viaszból pedig csodás termékeket állítanak elő.
– Hogyan kerültetek kapcsolatba a méhekkel, mikor? Miért vonzó számotokra ez a szakma, melyek a szépségei? Esetleg a nehézségei…
Ádám: – Anyai nagyapám negyven évig foglalkozott méhekkel. Sajnos gyakorlati téren nem sokat tudtam már tőle tanulni, de gyakran mesélt a saját tapasztalatairól, amelyek igen tanulságosak voltak. A méhészkedés legnagyobb szépségének a természetközeliségét mondanám, valamint azt, hogy általa a méhész bepillantást nyerhet e rovarok csodálatosan felépített rendszerébe, amelyben társadalomként élnek és dolgoznak. Ebből az emberek is sokat tanulhatnának. Ami megnehezíti a dolgunkat, az az utóbbi évek kiszámíthatatlan időjárása, nem beszélve a permetanyagok használatáról a mezőgazdasági területeken.
Léna: – Sokan még mindig nem gondolnák, mennyire fontosak a méhek az ökoszisztémában! A faj fenntartása lényeges szempont nálunk is. Igyekszünk úgy dolgozni velük, hogy óvjuk őket, és a lehető legjobb feltételeket biztosítsuk számukra.
– Milyen termékeket állítottatok elő az elején, s azóta mivel bővült a kínálat?
Ádám: – Első évben akác- és napraforgómézzel szálltunk ringbe. Az, hogy hány fajta mézet tudunk kipörgetni, leginkább a környezeti tényezők függvénye. Általában két-három, de van, hogy négy különböző fajtát lehet tőlünk megvásárolni, jelenleg napraforgót, repcét és facéliát. Kínálatunkat már az első karácsonyi vásárunkkor kibővítettük propolisztinktúrával és -kenőccsel, illetve méhviaszos ajakápolókkal. Mézkülönlegességeink az utóbbi három évben elérhetőek. Elsőként propoliszos krémméz készült, később mandulát kevertünk a napraforgómézbe, majd megpróbálkoztunk mogyoróval, dióval, csipkebogyóval és kökénnyel is. Mindegyiknek nagy sikere volt.
– Hol értékesítitek a portékát? Melyekre van a legnagyobb kereslet?
Léna: – Az Adam’s Honey Farm megtalálható a Facebook platformján. Eddig nem fektettünk túl nagy hangsúlyt az oldalra, viszont tervben van, hogy fejlesszük, reklámozzuk kicsit. Ennek fontosságára valamilyen szinten a jelenlegi helyzet is segített ráébredni. A zentai zöldpiacon is kaphatóak a mézeink, sok esetben azonban tőlünk, otthonról viszik a portékát, vagy pedig mi szállítjuk házhoz. Fontosnak tartjuk, hogy az emberek, ha nem is feltétlenül a mi, de a helyi termelők termékeit válasszák a boltiak helyett, hogy fennmaradhassanak a helyi méhészek. Így egyébként is mind a termelő, mind a vásárló jobban jár.
Ádám: – Legnagyobb kereslet talán a napraforgómézre van. Ennek a tulajdonságai egyeznek meg leginkább mindazzal, ami általában véve a mézzel kapcsolatos elképzelés, elvárás. Kiváló édesítő teába, süteményekbe, de magában fogyasztva is remek választás.
– Milyen terveitek vannak még a jövőre nézve?
Ádám: – Jelen pillanatban nincs kilátásban semmiféle újítás, ez azonban bármikor változhat…
Szögi Csaba
(Magyar Szó, 2020. december 17.)