Helyi termékeket minősítettek Zentán

Kultúra · 2020.december 12.

A koronavírus-járvány miatt elmaradt Zentai Gazdanapok helyett pénteken szerény, családias keretek között, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet oszlopcsarnokában rendezte meg a Vajdasági Termeltetési, Beszerzési és Értékesítési Társaság (Vatebet) és a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége (VASZ) a helyi termékek éves minősítését, amelynek során a megbízott szakértők döntötték el, hogy 2020-ban kik érdemlik ki portékájukkal a Vajdasági Helyi Termék védjegyet.

Az idei minősítésen összesen 54 készítő jelentkezett mintegy 200 portékával – nyilatkozta Ments András, a Vatebet elnöke, aki hozzáfűzte, hogy a szakértők a helyitermék-szabályzat alapján vizsgálták meg a kiállított termékeket, hogy megfelelnek-e azoknak a követelményeknek, amelyeket a kézműveseknek, illetve az élelmiszergyártóknak be kell tartaniuk.

Maga a program már hét éve tart, és Ments András szerint azóta a rendezvényeken megerősödött a helyi termékek értékesítése, ugyanakkor az elmúlt hét esztendő alatt maga a kézművesipar is nagy átalakuláson ment át, és a kezdetekhez viszonyítva sokkal többen kezdtek ezzel foglalkozni. A Vatebet igazgatója arról is beszélt, hogy reményei szerint Zentán nyílik meg az első helyi termékeket árusító bolt, ahol állandó jelleggel megvásárolhatók lesznek ezek a termékek, s ennek mintájára folytatni is szeretnék az ilyen jellegű kereskedések megnyitását.
– Úgy vélem, hogy a járvány ideje alatt sokkal nagyobb a jelentősége annak, hogy megmutassuk, milyen termékeket is kínálnak a készítők. Az ilyen boltok megnyitása régi álmunk, és ez idáig sikerült elérnünk, hogy a Vajdasági Helyi Termék védjeggyel ellátott élelmiszerekkel különböző üzletekben kilenc helyi polcot működtessünk – mondta Ments András.

Szabó Magda tornyosi kézműves a tegnapi termékminősítőre csuhéból készült használati tárgyakat, játékszereket és babákat, gyapjúból készült szőtteseket: szőnyegeket, táskákat, gyapjúbabákat, népi és helyi, hagyományos fehér hímzést állított ki, és a babakészítés fortélyait is elmesélte az érdeklődőknek. Elmondása szerint ugyanis ezen a vidéken egykoron ezeket mindenféle anyagból készítették.

– Ez mindig attól függött, hogy milyen korú gyermeknek készítették, meg hogy melyik korban. Egy egyszerű rongybabának is megvan a története, ahogyan az adott kor rányomta a bélyegét, úgy fejlődött, s én mindet bemutatom, egészen addig, hogy egy mai rongybaba miképpen is néz ki.

Horváth Zsolt

(Magyar Szó, 2020. december 12.)