A járványhelyzetben is helytálltak

Kultúra · 2020.december 8.

Ahogyan a legtöbb kultúregyesület, úgy a tornyosi Ady Endre Magyar Művelődési Egyesület is kényszerű lemondásokkal teli évet tudhat maga mögött a koronavírus-járvány miatt. Márpedig az év elején igencsak tele voltak tervekkel és elképzelésekkel, amelyekből a fenti okok miatt csak keveset sikerült megvalósítani. Mindenekelőtt a dédelgetett álmok között volt az egyesület 40 éves fennállásának megünneplése.

Az aktív tagok mellett az egykori vezetőségi és szakcsoporttagokat is meg szerették volna hívni egy megemlékezésre, ahol a tiszteletüket rótták volna le mindazok előtt, akik bármilyen formában részt vettek az egyesület életében, viszont már nem lehetnek velük – mondta Tóth Ugyonka Frigyes, az egyesület vezetője, aki hozzátette, terveik között szerepelt egy hanghordozó elkészítése, az asszonykórus és a tamburazenekar több mint harmincéves együttműködését gyűjtötték volna egy csokorba. A nemzeti ünnepeink előtti tisztelgés mellett legalább két saját szervezésű rendezvény megtartásáért is sokat dolgoztak. A Vajdasági Magyar Művelődési Intézettel karöltve elképzelt népzenei oktatásuk épphogy csak el nem kezdődött, amikor a járvány miatt Tornyoson is megállt az élet. Azóta viszont ezt sikerült lebonyolítaniuk, és a résztvevők a megfelelő szakember irányításával elkezdték tanulni a kiválasztott hangszeren való muzsikálást.

Az egyesület vezetője szerint nem szerepelt a terveik között, de azóta a Csoóri Sándor Alap támogatásainak köszönhetően az asszonykórus és a tamburazenekar, illetve a Csiribiri és a Szarkaláb néptánccsoport weboldalát is elkészítették, amelynek révén fenn tudták tartani a csoporton belüli közösségi életet, viszont a legkisebbek online képzésével még várnak, mivel a hasonló formában történő iskolai oktatás igencsak lefoglalja a gyermekeket. Egyébként nagyon bizakodóak, remélik, hogy hamarosan visszatérhetnek a megszokott kerékvágásba, és újraindulhatnak a próbák.

Tóth Ugyonka Frigyes azt is elújságolta, hogy a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetségnek és Zenta község önkormányzatának a jóvoltából az ősz folyamán új oktatójuk lett a néptáncosoknak. Ami a fellépéseket illeti, az egyesület asszonykórusa és tamburazenekara szerepelt Csókán, a magyarországi Csólyospáloson és Makón, valamint Zentán a Hagyományaink Ünnepén. Zentán a Csiribiri és a Szarkaláb néptánccsoportjuk, valamint az asszonykórus és a tamburazenekar is fellépett. A legnagyobb sikert Oromhegyesen érte el az egyesület, ahol az idei Gazdag Ág hagyományápoló vetélkedő fődíját is elhozták. A tornyosiak ezen a rendezvényen a magyarkanizsaiakkal megosztva érdemelték ki az első helyezést. Ami pedig a tornyosi Ady Endre Magyar Művelődési Egyesület tagjai számára igen fontos, hogy – igaz, a járványügyi helyzet miatt közönség nélkül, de ugyanolyan lelkesedéssel – Csantavéren a XII. népzenei találkozón is szerepeltek.

A tornyosi művelődési egyesület tevékenységét az idén is a Csoóri Sándor Alap, a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi –Nemzeti Közösségi Titkárság, valamint Zenta Község Önkormányzata és a helybeli H & H Transport részesítette támogatásban, akiknek köszönhetően sikerült felújítani az egyesület műszaki és irodai felszerelését, és újabb népviseleteket, lábbeliket és hangszereket vásároltak. Nekik köszönhetően tartották fenn az egyesület székházát, így sikerült megtartani rendezvényeiket, és eleget tenni a meghívásoknak – mondta végül beszélgetőtársunk.

Horváth Zsolt

(Magyar Szó, 2020. december 8.)