Szombat reggel 5.45-kor kigördült a vonat a zentai vasútállomásról Szabadka irányába, és ezzel másfél év kihagyás után újra megindult a két település közötti vasúti forgalom. A szerelvények ezentúl 45 perc alatt érnek fel Szabadkára, hiszen a személyszállító vonatok mostantól 80 km/h sebességgel haladhatnak. A vasútvonal mintegy 25 millió eurós felújítását a Köztársasági Építésügyi, Közlekedési és Infrastrukturális Minisztérium finanszírozta, a beruházó pedig a Szerbiai Vasutak Infrastruktúra Rt. volt.
A pénteki hivatalos pályaátadást követően ma már a jelenleg érvényben lévő menetrend szerint közlekednek a vonatok a Szabadka–Zenta közötti vasútvonalon. Az új menetrend december 13-án lép életbe, és abban már benne lesznek a Szabadka és Zenta között közlekedő esti járatok is, ami a zentaiak kifejezett igénye volt.
A pálya felújítása az országos jelentőségű szakaszok felújítása alkalmával felszedett anyaggal és újonnan beszerzett anyaggal történt. Teljesen kicserélték a síneket, a talpfákat és az ágyazatot, rendbe tették a jelzéseket, az átjárókat és az oromi vasútállomást.
Ennek a vasútvonalnak a felújítása volt az egyik legnagyobb beruházás Vajdaság északi részén, ami egyben regionális jellegű is, hiszen Szabadkát Magyarkanizsa, Zenta és Csóka községen keresztül köti össze Nagykikindával és Nagybecskerekkel. A vasúti közlekedés helyreállítása ezen a szakaszon nemcsak az utasforgalmat egyszerűsíti, könnyíti és rövidíti, hanem a térség gazdaságát is kiszolgálja, sőt amíg az Újvidék–Szabadka közötti gyorsvasút építése tart, ide terelik annak a szakasznak a forgalmát is.
Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere örömét fejezte ki a vasúti forgalom megindulása kapcsán, és hangsúlyozta, hogy jövőre megkezdődhet a zentai vasútállomás felújítása is.
– A napokban tárgyaltunk a Szerbiai Vasutak képviselőivel, és azt az információt kaptuk, hogy a zentai vasútállomás felújítása bekerül a vállalat jövő évi költségvetésébe. A felújítás magában foglalja a vasútállomáson a második és harmadik sínpár felújítását is, amely sínpárok leginkább az utasforgalmat szolgálják. Bízunk abban, hogy a vasút költségvetését elfogadják, és hogy jövőre ezek a munkálatok megkezdődnek. Számunkra a vasútállomás épülete azért is fontos, mivel az autóbusz-megállót át szeretnénk telepíteni a vasútállomás előtti térre, a várótermet pedig a vasút épületébe. Ebben már megegyeztünk a Szerbiai Vasutak képviselőivel, vagyis jóváhagyták, hogy ott legyen az autóbusz-állomás is, és váróterem is. Az erre vonatkozó tervdokumentációk most készültek el.
Homolya Horváth Ágnes
(Magyar Szó, 2020. november 21.)
Fotó: Gergely József