A Semmelweis Egyetem Pető András Karának munkatársai, konduktorai olyan 0-tól 99 éves korú személyeket mértek, és szerveztek foglalkozásokat a részükre, akiknek központi idegrendszerük veleszületetten vagy szerzetten sérült. Felnőtt korban inkább egyre gyakrabban előforduló sclerosis multiplex, Parkinson-kór, stroke utáni állapotban lévő személyekkel foglalkoztak, gyermek- és csecsemőkorban pedig leginkább olyan agyi károsodással születetteket, akik mozgásukban korlátozottak.
Az intenzív kurzus a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében, a Magyar Kormány támogatásával, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságával és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-vel közösen valósult meg a zentai Thurzó Lajos Művelődési és Oktatási Központ termeiben. Az első kurzusra 2016 áprilisában került sor, 2017-ben kettő, 2018-ban öt, 2019-ben négy kurzus valósult meg. A 2020-as esztendőben már egy Zomborban, illetve egy Zentán.
A résztvevők száma 2016-ban 25 személy volt, 2017-ben 50, 2018-ban pedig 129 személy vett részt a kurzusokon. 2019-ben 73 személyt emeltünk be, míg 2020-ban Zomborban 14, Zentán pedig 21 fővel dolgoztak a konduktorok. Ez összességében 312 személyt jelent. Hozzá kell azonban tenni, hogy a konduktorok nemcsak a páciensekkel dolgoznak, hanem tanácsokkal is ellátják a családokat, ez a szám tehát többszöröse azoknak, akikkel valóban dolgoztak az elmúlt több mint öt évben.
A 2020-as év sokféle változást hozott, így a Pető-módszer is áttért az online térbe. Az online térben a munka 2020. augusztus 3-án kezdődött, itt is háromhetes kurzus keretében. Online 24-en vettek részt, a helyszínen, amelyet a Kölyökkuckó biztosított, keddenként és csütörtökönként 8-tól 12 óráig, betartva az egészségügyi előírásokat. Két csoport került megszervezésre 2-2 emberrel. A csoportok tagjai SM-ben szenvedők és hemiplégiások voltak. A kurzus augusztus 21-én fejeződött be. A következő kurzusok szeptemberben kezdődtek és december 18-áig tartanak online térben is.
A Pető-módszer tehát lassan, de biztosan terjed Vajdaságban, számottevő segítséget nyújtva a rászoruló családok számára.
Perpauer Attila