Kulturális programmal és kerekasztal-beszélgetéssel emlékeztek

Közélet · 2020.szeptember 30.

A hétvégén tartották meg Zentán a Rákóczi Szövetség zentai szervezete és a Magyar Házak közös trianoni megemlékezését A második ezer év címmel. A rendezvény az érvényben lévő járványügyi szabályozások miatt korlátozott létszámú volt, így családias hangulatban zajlott le.

Fejel Tóth Dániel, a Magyar Házak Nonprofit Kft. képviselője kifejtette, a megemlékezés célja, hogy összefogja a délvidéki magyarságot. Mint mondta, fontosnak tartják, hogy megünnepeljék a vajdasági magyar kultúrát és a helyi értékeket. Hozzátette, hogy eredetileg egy ezerszáz fős rendezvényt szerveztek volna Királyszálláson, ám a járványhelyzet miatt módosítottak az elképzelésükön. Így végül azon a helyszínen ötszáz fő számára rendezték meg a megemlékezést, míg Komáromban, Zentán, Beregszászon és Lendván egy-egy kisebb rendezvényt szerveztek a helyi magyarok számára.

A zentai megemlékezés a Bodros tamburazenekar fellépésével kezdődött, majd Burány Mária, a Rákóczi Szövetség zentai szervezetének önkéntese és Homolya Ákos, a szervezet elnöke köszöntötte a jelenlévőket. A vendégek ezután meghallgathatták Radócki Márk zentai mesemondó előadását, majd a szervezők felvételről levetítették Terék Anna Duna utca című versének részletét Jaksa Dominika előadásában, végül Fejel Tóth Dániel mutatta be a Magyar Házak Nonprofit Kft. tevékenységét.

Az ezt követő kerekasztal-beszélgetésen Homolya Ákos moderálásával Molnár Tibor és Mészáros Kiss Tibor történészek járták körül az első világháborút lezáró békeszerződés következményeit, kitérve a magyar identitás és a gazdaság szempontjaira is. A beszélgetést családtörténetek és trianoni anekdoták tették színesebbé.

A rendezvény Móricz Árpád borkóstolóval egybekötött előadásával zárult, amelyet Fejel Tóth Dániel nagyon sikeresnek könyvelt el, hiszen a tervezett 45 perc helyett mintegy két órán át tartott.

– Szó esett délvidéki bortörténetekről, a szerémségi borvidék földrajzi adottságairól, a természetes borkészítésről, valamint az elmúlt száz év kihívásairól a délvidéki borászatban. Nagyon izgalmas beszélgetés bontakozott ki a borász, a történészek és a vendégek között – magyarázta Fejel Tóth Dániel.

A rendezvényről egy félórás videófelvétel is készült, amely a Magyar Házak Nonprofit Kft. YouTube-oldalán tekinthető meg.

Gruik Zsuzsa

(Magyar Szó, 2020. szeptember 30.)