Zenta évtizedekre visszamenőleg kitűnő birkózókat adott az országnak. A ’80-as évek egyik meghatározó birkózója Szabó Palóc Nándor volt, aki kivételes tehetségének és hatalmas munkabírásának köszönhetően a város széléről indulva jutott el a világhírnévig. Szőnyegre lépett az 1988. évi szöuli és az 1992. évi barcelonai olimpián. Ott kellett volna lennie az 1984-beli Los Angeles-i játékokon is, ám azt a Vlado Lisjakot vitték ki helyette, akit korábban már többször legyőzött. A petrinjei birkózó megnyerte az olimpiát, amiről Nándor a rádióból értesült. Az 1987. év az egyik legsikeresebb volt számára, hiszen a franciaországi Clermont-Ferrand-ban ezüstérmet szerzett a világbajnokságon, és megnyerte a Szíriában rendezett földközi-tengeri játékokat. Szabó Palóc Nándorral zentai otthonában, a kellemes hűvöst nyújtó teraszon beszélgettem.
* Hány évesen kezdtél birkózni, és miért ezt a sportot választottad?
— Tizenkét évesen, amikor az egyik szomszéd fiú bevezetett a birkózóklubba. Kint laktunk a tanyán, a legelőn jókat fociztunk, fára másztunk. Csintalan, eleven gyerekek voltunk. Első edzőm Nikola Vukov bácsi volt. Hetente kétszer edzettünk, közben a Kristal csapatában fociztam is. Két hónap edzés után egy szabadkai versenyen második lettem. Hétfőn szólt az egyik ismerősöm, hogy a nevem benne van a Magyar Szóban. Ez nagyon tetszett, az kevésbé, hogy második lettem, hiszen jobb lett volna elsőnek lenni. Több érdekes történet fűződik ehhez az időszakhoz. Egyszer Nikola bácsi elzavart edzésről. Kimentünk a töltésre futni, és rámutatott egy pontra, ameddig el kellett futni. Megkérdeztem tőle: labda nincs? Mire ő: fiam, itt nincs labda. Erre azt feleltem: ha nincs labda, akkor én nem szaladok, majd hazaküldött az edzésről. Egy hónap elteltével az egyik barátom visszacsalogatott, versenyekre utaztam, több első helyezést értem el.
* Tizennyolc évesen kerültél be a jugoszláv válogatottba, a legendás Horváth István keze alatt fejlődtél.
— Pista bácsival három éven át dolgoztam, három Balkán-bajnokságon vettünk részt. Ő nagy bajnok, professzor volt, és jólesett, hogy magyarul szólt hozzánk. Igyekezett minél jobban megszerettetni velünk a birkózást. Egy bulgáriai versenyen mindkét mérkőzésemet elvesztettem, és kiestem. A folyosón sétáltam, amikor Pista bácsi meglátott, és megkérdezte, hova megyek. Vásárolok valamit, válaszoltam. Nem lehet, mondta erre, gyere vissza, és nézzed a többi mérkőzést. Majd hozzátette: az előbb birkóznod kellett volna. Azt feleltem: én birkóztam. Mire ő: Nem, fiam. Veled birkóztak. Ő nem edzésről, hanem 1979-ben a magyarkanizsai Gyógyfürdőben megtartott edzőtáborból küldött haza. Abban az évben tizennyolc éves fejjel 57 kilóban felnőttkupát nyertem, ami ilyen fiatalon keveseknek adatott meg. Az edzőtáborban együtt dolgoztam Petkovićtyal, Frgićtyel, Nišovićtyal, akiktől én még messze voltam, de voltak olyan birkózók is velünk, akik eredmények tekintetében tőlem voltak lemaradva. Az egyik fárasztó edzés után Pista bácsi megkért, hogy az ásványvizes üvegekkel teli dobozt vigyem fel a szobába. Nem vagyok én hordár, azért jöttem, hogy birkózzak. Vannak nálam gyengébb birkózók, vigyék ők, válaszoltam. Erre hazaküldött. Tudott volna még segíteni a birkózáson, később azonban megértettem, a továbbiakban miért mellőzték. Ő tartott egy szintet, és az alá nem ment. Igaza volt. Pista bácsit nagyon szerettem. Az egyik palicsi idősotthonban töltötte végnapjait, ott is meglátogattam.
* Ott lett volna a helyed az 1984. évi Los Angeles-i nyári olimpián, de a szövetség végül Vlado Lisjak mellett döntött, aki meg is nyerte az ötkarikást.
— Ehhez a történethez egy hosszabb bevezető is tartozik. 1981-ben kerültem be a válogatottba. Súlycsoportomban Ivica Frgić volt a legjobb, őt senki sem győzte le. Amíg tartottam a 62 kg-ot, addig a szövetségi kapitány is segítőkész volt velem. Az 1981. évi Európa-bajnokságon kishitűségemnek „köszönhetően” a 4. helyen végeztem. Nem tudtam tartani a súlyomat, majd bevonultam katonának, és ott még néhány kilót felszedtem. Úgy gondoltam, hogy súlycsoportot váltok, és a 68 kg-os kategóriában birkózom tovább. A szövetségi kapitány próbált erről lebeszélni, azt mondta, ott én gyenge lennék. Naná, hogy szeretett volna lebeszélni, hiszen abban a kategóriában indult Vlado Lisjak, akinek ő a petrinjei klubban is az edzője volt. Világos, tartott tőlem. A katonaság előtt Lisjak 9:6-ra legyőzött az országos bajnokságon a 68 kilogrammosok között. Talán akkor egyszer győzött le úgy igazán. Az 1983. évi zágrábi országos bajnokságon döntőt birkóztam vele, ő ekkor 4. volt a világon. Egy nagyon jó meccsen 3:1-re legyőztem, és országos bajnok lettem. Egy évvel később a Zomborban megtartott kupán újra mi ketten döntőztünk. A zentai tábor kettészakadt, egyik része Lisjakra, a másik rám fogadott. Már 6:0-ra vezettem ellene, végül 9:8-ra itt is megvertem. A szarajevói országos bajnokság elődöntőjében 5:3-ra vezetett ellenem. Őt másodszor küldték le a szőnyegre, én derékmagasságban felemeltem, az ölembe vettem, ő pedig megfogta a lábam. A bíró sípolt, vagyis megállította az akciót. Mutatta, hogy én két pontot, Lisjak pedig intést kap. A két ponttal 5:5-re egyenlítettem volna, Lisjak harmadik intése pedig a leléptetéssel volt egyenlő, azaz országos bajnok lettem volna. Én őt letettem, hiszen sípolt a bíró. Ha nem olyan lettem volna, amilyen vagyok, eldobtam volna a sípszó után. Odaálltam a bíró mellé, vártam, hogy a magasba emeli a kezem. Milan Nenadić akkori szövetségi kapitány — egyúttal Lisjak klubedzője — szélsebesen a zsűriasztalhoz szaladt, és hevesen mutogatott. Visszavonták Lisjak intését, a kivitelezett akcióért pedig nem kaptam meg a két pontot, így ő lett az országos bajnok, és mehetett az olimpiára. Az egyik itthoni edzés után bekapcsoltam a rádiót, és hallottam, hogy Lisjak bejutott az olimpiai döntőbe. Egész éjjel forgolódtam, alig aludtam. Egyre csak az járt a fejemben, hogy nekem kellett volna ott lennem. Reggel értesültem arról, hogy Vlado Lisjak olimpiai bajnok. Nem akartam elhinni. Edzésre menet többen is megállítottak, és közölték velem: Lisjak olimpiai bajnok! Тudom, válaszoltam, ezentúl az olimpiai bajnokot fogom megverni. Az olimpia után is sokszor legyőztem, megbosszultam rajta a sérelmeket, de ő olimpiai bajnoknak mondhatja magát, én pedig ott sem voltam.
* Az 1987. év pályafutásod legeredményesebbje volt, hiszen előbb Szíriában megnyerted a földközi-tengeri játékokat, és a megnyitón vihetted a jugoszláv zászlót, majd a franciaországi vb-n ezüstérmet akaszthattak a nyakadba.
— Plusz még a lányom is ebben az évben született, úgyhogy valóban pályafutásom legsikeresebb időszakáról beszélhetünk. A jugoszláv kupa megnyerése után egy svédországi tornán ezüstérmet nyertem, majd a Gedžo-emléktornán Lisjakot verve első lettem. Az országos bajnokság döntőjében a magyarkanizsai Lőrincz Rudolffal birkóztam, és 19:4-re nyertem. A vb-n nem kaptam könnyű sorsolást. A rajton a német Claudio Passarellivel birkóztam, akit nagy csatában 1:0-ra győztem le. A német után a tunéziai, majd a török, a görög és a finn következett a sorban, utóbbi birkózóval elődöntőztem, és 8:1-re nyertem. A döntőben a szovjet Aszlaudin Abajev várt rám, aki nem túl erős, de nagyon jó érzékkel megáldott birkózó volt, a másik ágon eljátszadozott ellenfeleivel. A döntőbe jutással már elégedett voltam, hiszen tudtam, hogy az ezüst megvan. Talán ez volt az egyik hibám, a másik pedig az, hogy taktikailag az első menetben is úgy kellett volna birkóznom, ahogy a másodikban tettem. Az első menetben 6:0-ra elhúzott, mivel én birkózni akartam vele, ő azonban ügyesebb volt. A második menetre úgy mentem fel, hogy szaggatom, ütöm, verem, és nem állok le vele birkózni, nehogy eldobjon még néhányszor. Nagyon lehajtottam, tizenöt másodperccel a harc vége előtt összerogyott, annyira elfáradt. Az NSZK-s bíró kérte számára a harmadik intést, ami a leléptetésével lett volna egyenlő, de a zsűriasztal nem hagyta jóvá. Ha úgy kezdtem volna az első menetet is, ahogy a másodikat, ki tudja, mi lett volna a vége. A szövetségi kapitány egyik szeme örült, a másik sírt. Örült, mert mégiscsak született jugoszláv érem, és bánkódott, mert én szereztem meg. Az éremátadás pillanatában nagyon örültem, másnap reggel azonban már nem annyira. Átértékeltem a dolgokat, és azon gondolkodtam, mit kellett volna másképp csinálni.
* Kijutottál a szöuli nyári olimpiára, melyen két győzelmet arattál, kétszer pedig vesztesként hagytad el a szőnyeget.
— Az 1988. évi téli edzőtáborban minden meccset megnyertem, de a szövetségi kapitány szemében mindig a második helyen álltam. A többiek okosabbak, rafináltabbak voltak, nekik sokat elnézett a szakmai stáb. Már az is gond volt, ha futás alkalmával a többiekhez képest nem két perccel előbb értem célba. A petrinjei edzőtáborban nagyon fájt a vállam, húsz kilót sem voltam képes felemelni, így csak futottam. Hazajöttünk, én itthon tovább futottam és úsztam, nem mentem vissza az edzőtáborba. Két hónap múlva ligameccset birkóztunk a Gavrilović ellen, ahol a 74 kilós súlycsoportban legyőztem Lisjakot, és a csapatunk is megverte a petrinjei gárdát. A mérkőzés után az akkori szövetségi kapitány bejött az öltözőbe, és lekiabált, hogy ilyen hozzáállással nem vehetek részt az olimpián. Mondtam neki, hogy ez az olimpia csak egy állomás a pályafutásomban, majd kimegyek a következőre. Végül ott lehettem Szöulban. A sportszergyártól rengeteg szerelést kaptunk, ki sem tudtunk vinni mindent Dél-Koreába. A házigazdák tiszteltek, szerettek bennünket, nagyon barátságosan viselkedtek velünk. Érdekes volt azokkal a neves sportolókkal egy repülőn utazni, akiket csak a televízióból ismertünk. Landolás után a koreaiak legyezőket osztogattak az érkezőknek. Velünk voltak a női kosárlabdázók, akik közül a tuzlai Razija Mujanović kimagaslott a maga 202 centiméterével. Az összes koreai őt nézte, és szinte mindenki őt ajándékozta meg a legyezővel. Az első meccsemen újra a német Passarellit kaptam ellenfélül. Ezúttal is nyertem, majd egy marokkóit is legyőztem. Két győzelem után kerültem össze a világbajnok finn birkózóval, aki jobbnak bizonyult nálam, ahogy a japán is, akitől szoros meccsen 2:1 arányú vereséget szenvedtem.
* Négy év múlva a barcelonai olimpiára is kijutottál. Ekkor már javában dúlt a délszláv háború. Zászló és címer nélkül, független résztvevőként szerepeltetek az ötkarikáson. Éreztetek-e bármilyen hátrányos megkülönböztetést akár a szervezők, akár a versenytársak részéről?
— Indulás előtt az olimpiai bizottság vezetői összehívták az utazó csapatot, és elmondták, hogy viselkedjünk, mihez tartsuk magunkat az olimpián. A provokatív kérdésekre ne reagáljunk, a politikával és a háborúval kapcsolatos megnyilvánulásokat ne vegyük figyelembe. Szerelésünk is sokkal szerényebb volt, mint Szöulban. Kaptunk egy len anyagból készült fehér öltönyt, két inget és egy melegítő alsó-felsőt. A megnyitót az olimpiai faluban a televízión követtük. Nem közösítettek ki bennünket, de érezni lehetett bizonyos távolságtartást velünk szemben. Nem volt sem zászlónk, sem címeres mezünk, ötödik keréknek éreztük magunkat. Egy szobában voltam egy szabadkai hallássérült birkózóval, Senad Rizvanovićtyal. Egyszer kiültünk vele egy kerthelyiségbe üdítőre. Mellettünk volt még két üres szék, leült hozzánk egy fiatalember nagyon szép egyenruhában. Az akkreditációján láttam, hogy holland, mintha bíró lett volna. Kereste a szemkontaktust, barátkozni szeretett volna velünk. Fürkészte, vajon honnan érkeztünk, de a mi egyenruhánkon csak az IOP rövidítés szerepelt. Nem bírta ki, és megkérdezte, honnan érkeztünk. Jugoszláviából, válaszoltam. Képben volt, és rákérdezett, hogy a szerb vagy a horvát részről-e. A szerb részről, mondtam. Háború? — kérdezte. Nem, válaszoltam. Majd Rizvanović kézzel egy bombát mutatott, mely felrobbant, és hozzátette: gluv sam kao top, bum! (süket vagyok, mint az ágyú, bumm!) A holland csak nézett, én meg mondtam a csapattársamnak, igya meg az üdítőt minél gyorsabban, és álljunk tovább.
* A katalán fővárosban egy marokkói származású franciával kezdtél, majd jött a magyarországi Repka Attila. Te tisztában voltál azzal, hogy egy másik magyar ellen lépsz szőnyegre, de vajon Repka is tudta, hogy egy határon túli magyarral birkózik?
— Persze, Attilával előtte is többször birkóztunk már, és azóta is tartjuk a kapcsolatot. Barcelonában már harminckét éves voltam, és azt az olimpiát egyfajta ajándékként fogtam fel. Ettől függetlenül készültem rá, szerettem volna jól szerepelni. Az első fordulóban Yaluz egy dobása után a szőnyegen túlra estem, ez már pontozáson kívüli terület. A bírók azonban pontozták az akciót, és kikaptam. Ekkor jött Attila. Megpörgetett, amiért két pontot kapott. Nem volt veszítenivalóm, és egy akcióból oldalra eldobtam, ami egy pontot ér. Láttam, hogy a bíró három pontot mutat, de nem én kaptam, hanem Attila, aki ezzel 5:0-s előnyre tett szert. Végül rámásztam a fejére, mert nem bírtam megfogni, ő viszont eldobott, és 10:1-re nyert. A meccs után ő is elismerte, hogy a vitatott eset nem ért három pontot. Ha akkor megkapom a pontot, és 2:1 az állás, egészen máshogy állok a meccshez, de 5:0-nál már más a helyzet. Ezzel a párharccal befejeztem az olimpiát, Attila pedig olimpiai bajnoki címet szerzett. Két jó birkózótól kaptam ki, úgyhogy Barcelonát nem keserű szájízzel hagytam el.
* 1997-ben az olaszországi Bariban harminchét évesen újra megnyerted a földközi-tengeri játékokat.
— Akkoriban Branislav Piperski volt a szövetségi kapitány, én pedig klubedzőként dolgoztam, valamint a csapatnak birkóztam. Példámmal lelkesítettem birkózóimat, hogy kellő kitartással még harminchét évesen is le lehet győzni az ellenfeleket. Amikor elkezdtem foglalkozni a gyerekekkel, és egy-egy fogást mutattam nekik, akkor kétkedve néztek rám, hittek is nekem, meg nem is. Amikor viszont mindezt a gyakorlatban is megmutattam, akkor meggyőződtek a mondandóm helyességéről. A szövetségi kapitány a két kupaverseny és az országos bajnokság alapján hirdette ki a keretet, én pedig mindhárom versenyt megnyertem a 69 kilogrammos kategóriában. A földközi-tengeri játékokra nem akartam elutazni. Nem álltam olyan jól anyagilag, hogy tíz napot Bariban töltsek. Titkárunktól kaptam 200 márkát, ez akkoriban jelentős összegnek számított, az útlevelembe beleütötték az olasz vízumot, és utazhattam a versenyre. Egy érem megszerzésében mindenképp reménykedtem. Legyőztem azt a spanyolt, aki Repkával éremért birkózott a világbajnokságon, majd levertem a görög és az algériai birkózót is, a döntőben pedig egy bolgár származású török várt rám. A török 1000 dollárt kínált, hogy adjam el neki a meccset. Mivel én voltam az első döntős a küldöttségből, az olimpiai bizottság vezetői kijöttek a csarnokba megtekinteni a mérkőzést. Végül 2:1-re nyertem, és újabb mediterrán bajnoki címet szereztem. Az 1000 dollár nagyon jól jött volna, de pályafutásom alatt egyetlen meccset sem adtam el. A pénz nem minden. A Bariban szerzett aranyért semmit sem kaptam, azt mondták, már túl öreg vagyok ahhoz.
* Csapatban és egyéniben hányszor nyerted meg a jugoszláv bajnokságot?
— Az 1982/83-as és az 1983/84-es bajnokságban a Zentával nyertem két csapatbajnokságot. Ilyen csapat többé nem lesz Zentán, kizárólag helybeli birkózókból állt. 1993-ban még egy bajnoki címet nyertem a nagybecskereki Proleterrel. Az egyéni országos felnőttbajnokságon tizenegy alkalommal diadalmaskodtam, ebből nyolcszor a Nagy-Jugoszláviában lettem első. Emellett háromszor Vajdaságban is a legjobbnak bizonyultam.
* Mikor fejezted be az aktív pályafutásod?
— 2004-ben negyvennégy évesen egy idényben besegítettem a šabaci klubnak, mivel a zentaiban már nem volt helyem. Négy meccset birkóztam Šabacon, ebből kettőt nyertem, kettőt pedig az aktuális válogatott kerettagok ellen 1-2 ponttal elveszítettem. Mindig azt mondtam, ha jön egy fiatal, és engem úgy rendesen eltamburál, akkor többet nem lépek szőnyegre. Negyvenhárom évesen még zentai színekben vajdasági bajnokságot nyertem, 2005-ben pedig negyedszer is veterán világbajnok lettem.
* Edzői pályafutásod alatt számtalan kiváló birkózó került ki a kezeid közül.
— Zentán egy ideig a serdülőkkel és az ifikkel foglalkoztam, ez a korosztály morzsolódik le a leggyorsabban. Több ügyes gyerekkel dolgoztam, akiből nem lett akkora birkózó, amekkora lehetett volna. Részemről megvolt a jóakarat, hogy ezek a gyerekek legalább olyan sikeresek legyenek, mint én, vagy még nálam is eredményesebbek. A serdülő-világbajnokságon bronzérmes Futó Norbert edzői pályafutásom egyik legnagyobb birkózója volt, ekkora tehetség százévente születik. A másik ilyen a szabadkai Davor Štefanek, akinek szintén segítettem a válogatottban, amikor ifi világbajnok volt, és kétszer bronzot nyert az ifi Eb-n. Futóban sokkal több volt, mint amennyit sikerült kihozni belőle. Amikor valamit tanácsoltam neki, akkor hatan egészen mást állítottak. Mindig könnyebb valakit a munkáról le-, mint rábeszélni. Rajtuk kívül dolgoztam többek között az ifi Eb-n és vb-n egyaránt bronzérmes Benkó Róberttal, de említhetem Frísz Krisztiánt is, aki a 2002. évi szabadkai junior-Európa-bajnokságon bronzérmet nyert.
* Miben tér el a mai birkózás attól a birkózástól, amikor még te is a szőnyegen harcoltál?
— Erre a kérdésre nehéz válaszolni, mert mindenki a maga idejét dicséri. A birkózás elveszítette azt a varázsát, amelyért valamikor annyira szerették és űzték. Nem véletlenül vették le majdnem az olimpia műsoráról. Mi nyíltabban birkóztunk, több lehetőség volt a fogásra, ellenfogásra, kontrára. A mai birkózás korántsem olyan látványos, élvezetes, mint amilyen a mi időnkben volt. A legnagyobb probléma a felfogásból ered. Nekünk mindig azt tanácsolták, hogy: Fiam, birkózz! Ha az ellenfél 10 pontot nyer, te szerezz 12-t! A pontokban gazdag meccsek különféle fogásokban bővelkednek, ami még annak a nézőnek is élvezetes, aki először lát birkózást. Ma ott tart a sportág, hogy gyakran az egész mérkőzésen mindössze 1 pont születik. Egyetlen fogás nélkül is világbajnokká lehet válni. Soha nem mondanám azt a gyereknek, hogy ne csináljon semmit. Dobja el egyszer, majd még egyszer, tusolja be, fejezze be a mérkőzést! Az a birkózó, aki 1:0-ra veri ellenfeleit, és ugyanilyen arányban kap ki tőlük, nem élvezi a sportot. Ő szenved a gyengébbekkel, az erősek pedig vele. Ha színesen birkózol, végrehajtasz néhány 2-3 pontos dobást, akkor örül a lelked, tapsolnak a nézők.
* Mennyire nehéz a sikerhez vezető út?
— Kitartónak kell lenni, a munkától nem szabad félni, bátran be kell vállalni. Attól, hogy a sportoló megcsinálja azt, amit az edző kér, esetleg még hozzá is tesz valamennyit, még nem lesz nagy versenyző. Rengeteg függ a formaidőzítéstől, a szerencsétől. Több birkózó öt-hat alkalommal nyert világbajnokságot, de az olimpiai érmet sehogyan sem tudta megszerezni.
* Követed a hazai birkózóéletet. Lesznek-e a jövőben hozzátok vagy a jelen birkózóihoz hasonló bajnokaink?
— Ezt nagyon nehéz megjósolni, mivel bármikor kiugorhat valaki, aki eddig nem képviselt jelentősebb erőt. Tehetségekben nincs hiány. Nem szabad senkiből időnap előtt bajnokot csinálni. Ebben az esetben a birkózó könnyen elveszítheti a motivációt, és nem biztos, hogy képes lesz elérni a célját. A jelenlegi birkózók közül Frísz, Štefanek és Maksimović lassan pályafutásuk végéhez érnek, szerintem már nincs több bennük. A fiatalabbak közül itt vannak a Nemes ikrek, Viktor és Máté, bennük még van tartalék. Véleményem szerint Máté mellé jobban oda kellene állni, akkor még sikeresebb lenne. Ő könnyebben belenyugszik a vereségbe, Viktor teljesen más, nyerőbb típus. Mindketten még több éven át képesek ilyen magas szinten űzni a sportágat. Utánuk viszont elég nagy szakadék tátong. Ezért a klubokat, a szövetséget, a szakembereket lehetne okolni, de nem vagyok abban a pozícióban, hogy erről bármit is mondjak, és egyébként is hosszú téma lenne. Lehet csodát csinálni, ha valaki két-három éven át odafigyel, és keményen dolgozik. Horváth Pista bácsi azt mondta a versenyzőknek, ha a másnapi edzés előtti estén megisznak egy sört, az olyan, mintha két napot nem edzettek volna. Ebben talán nincs semmi, de a fiatalokat valahogy meg kellett fogni. Ma is rá kellene valahogy vezetni őket arra, hogy sportéletet folytassanak — fejezte be a beszélgetést Szabó Palóc Nándor.
Tóth Tibor
(Hét Nap, 2020. szeptember 23.)