A projektoktatás lehetőségei témakörét járták körül az előadók és a résztvevő pedagógusok a negyedik alkalommal megtartott Pedagógiai kihívások a XXI. században című szakmai konferencián, amelynek ezúttal is a zentai Dr. Berényi János Agrárinnovációs Iroda adott otthont. A konferenciát eredetileg júliusra tervezték, ám a járványhelyzet átírta a terveket, így a szervezők augusztusra halasztották a rendezvényt.
A konferencia kezdetén a szervezők nevében dr. Muhi B. Béla köszöntötte az egybegyűlteket, aki elmondta, nagy fejtörést okozott számukra, hogy milyen módon tartsák meg az idei konferenciát, ám végül azt a döntést hozták meg, hogy az óvintézkedésekkel összhangban szervezik azt meg. Kiemelte, minden évben igyekeznek olyan témát választani, ami követi a korszerű oktatás követelményeit, hiszen fontos, hogy a pedagógusok megosszák egymással a tapasztalataikat. Hozzátette, emiatt olyan előadókat hívtak meg, akik más-más szemszögből világították meg a témakört, hiszen voltak közöttük általános iskolában, gimnáziumban, szakiskolában, valamint felsőoktatási intézményben tanító pedagógusok is.
Az első előadást Muhi Béla tartotta Projektoktatás a gyakorlatban címmel, amelyben saját tapasztalatait osztotta meg az egybegyűltekkel, majd Vukajlović Pece Natália „Engedd, hogy megcsináljam…” című összefoglalója következett, amelyben az előadó néhány konkrét példát mutatott be az általuk megvalósított projektekből. Máriás Ildikó Tanulás a tanár–diák viszony átalakulásának függvényében címmel elméleti áttekintést adott a témáról, majd néhány olyan példát mutatott be, amelyek révén a különböző tanulmányi versenyekre való készülés lépéseit elemezte. Ezután az érdeklődők Jónás Szabina Meg kell a gyerekeknek tanítani azt…?! című előadását hallgathatták meg, aki kiemelte, hogy az általa bemutatottak megvalósításában nagy segítségére voltak a kollégái, vagyis az együttműködés ezen a téren is elengedhetetlen az elképzelések sikeres megvalósításához. Virág Zsolt Egy projekt naplója címmel egy olyan több hónapon át tartó projekt részleteiről számolt be, amelynek keretében a diákok a pacséri fürdővel kapcsolatos ismereteket dolgozták fel, illetve posztereket és irodalmi alkotásokat is készítettek. Esztelecki Péter Projektoktatással a kész termékig címmel olyan produktumokat mutatott be, amelyekkel a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium diákjai sikeresen szerepeltek a különféle versenyeken, mint például a hőkollektor,a házi készítésű CNC-marógép, a társkereső stb. A következő két előadás szorosan összefüggött egymással, hiszen közösen megvalósított eredményekről esett bennük szó. Dr. Kulcsár Sarolta A projektmódszer megvalósíthatósága az online oktatásban – elmélet és gyakorlat címmel arról beszélt, milyen módszerek alkalmazása vezethet a sikeres projektekig, amelyeket dr. Lengyel László mutatott be, akinek előadása az Oktatási megoldások ismertetése a Pro Scientia Naturae Alapítvány által szervezett programok alapján címet viselte. Ezt követően Galgó Ferenci Andrea A projektoktatás egy interaktív költségvetési játék példáján címet viselő előadása következett, ami nemcsak a közgazdasági középiskolások számára érdekes és fontos, hanem mindenki más számára is, hiszen a diákok jövőjének szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogyan tudják beosztani a család bevételeit, és szerencsés, ha ezt ilyen módon tanulják meg. A záró előadást dr. Muhi B. Béla tartotta Vállalkozz okosan! – Projektoktatással a vállalkozói szellem erősítésére címmel, és egyéb témák mellett olyan versenyekről is beszélt, amelyek jelentős mértékben segítik a diákok tanulását, illetve fejlődését.
A projektoktatás lehetőségeit taglaló szakmai konferenciát a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezésében, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával tartották meg.
H. A.
(Vajdaság Ma, 2020. augusztus 22.)