Távoktatás, digitális oktatás, digitális tanterem, chatszoba. Mind-mind olyan fogalmak, amelyeket az elmúlt hónapokban hallottunk, emlegettünk, és jól megjegyeztünk. Mi, felnőttek és a gyerekek egyaránt.
Joggal vetődik fel a kérdés, hogy az oktatási rendszer aktív résztvevői, azaz a tanárok és a diákok számára mit hozott, illetve mit jelentett ez az időszak. Az teljesen nyilvánvaló, hogy az említett kérdéskörben igencsak eltérnek egymástól a tanárok és diákok válaszai, ugyanakkor abban is biztosak lehetünk, hogy mégis van átfedés bennük, hiszen a munkának, a nyitottságnak, az elfogadásnak mindkét oldalon jelen kellett és kell lennie. A tanárok rengeteg befektetett munka árán igyekeztek megvalósítani azt, amit a tanteremben megszoktak, ám gyorsan rá kellett döbbenniük arra, hogy a kommunikáció és a bevált módszerek nem biztos, hogy az új helyzetben is hatékonyak, célravezetőek. Éppen emiatt kiemelten fontos egy tanár nyitottsága, problémamegoldó képessége, hogy ne ragaszkodjon görcsösen a berögződésekhez, a szokásos és szokványos dolgokhoz, hanem a helyzetet átgondolva, a kihívásoktól nem megrettenve próbálkozzon, válogasson az új módszerek, lehetőségek tárházából, és teremtse meg diákjai számára azt az egyéniségének, elvárásainak leginkább megfelelő eszköztárat, amelynek segítségével a leghatékonyabban át tudja adni a tudást a diákseregnek, hiszen ez a legfontosabb cél az oktatásban, a körülményektől függetlenül.
Az alapkövetelmény saját magával szemben is az, hogy ne zárkózzon el az új idők új dalaitól, feltéve persze, ha a tanár igazi pedagógus. De vajon van még valami, amit meg kellene hallania az új idők új dalaiból? Talán az, hogy ő is egy számára ismeretlen világba csöppent, és ezáltal a kommunikáció olyan formáját is el kell fogadnia, amely a diákok világára jellemző, ám egy tanárnak szokatlanul nyers és közvetlen lehet, ami a tanteremben korántsem jut ennyire kifejezésre, hiszen ott kötöttebbek a magatartási elvárások, kevésbé felszabadultak a diákok, ráadásul a nonverbális kommunikációból is láthat visszajelzéseket egy tanár.
Esetenként bizony nehéz ezt elfogadni, mégis arra biztatok mindenkit, tanárokat, diákokat, szülőket egyaránt, hogy halljuk meg az új idők új dalait, egymást segítve alakítsuk ki azt a rendszert, ami a leghatékonyabb, a leginkább alkalmas arra, hogy a tanulás folyamatát előrevigye és ezáltal a diákok fejlődését a lehető legnagyobb mértékben szolgálja.
Máriás Ildikó