Az elmúlt hetekben megvalósult iskolai online oktatás minden szinten új kihívást jelentett a résztvevőknek, hiszen a diákoknak és a tanároknak egyaránt számtalan új helyzettel kellett megbirkózniuk, sőt az általános iskolásoknál a szülők is a rendszer aktív részeseivé váltak, igen fontos szerepet töltve be az oktatási folyamat eredményes megvalósulásában.
Mint azt mindannyian tudjuk, a tanulás, tanítás egyik fontos alappillére a tanár, akinek az egyénisége nagymértékben befolyásolja magát a tanulási folyamatot is, hiszen nem mindegy, kire milyen módon képes hatni, kit hogyan tud támogatni, ösztönözni, ahogyan az sem, hogy óra közben megértően mosolyogva bólint, a nehézségek leküzdésére törekedve, vagy esetleg szó nélkül, egyetlen szemvillanással utasít rendre mindenkit.
Ám valószínűleg sokan érezték azt, hogy ez a viszony, kapcsolatrendszer megbomlott, a felvázolt kommunikációs csatorna a digitális oktatás kezdetével kitörlődött, elveszett, illetve talán sokkal helyénvalóbb az a megállapítás, hogy átalakult. Ugyanis nem kizárólag a diákok töltötték tanulással az időt, a pedagógusok is tanultak, rengeteg munkát, energiát fektetve abba, hogy megfeleljenek a kor kihívásának, és elsajátítsák a digitális korszakban felnövő diáksereg számára magától értetődő kommunikációt, hogy ahhoz igazítsák a követelményrendszerüket, az elsajátítandó tartalmakat, leckéket. Meg kellett szokni azt, hogy nem a rezdülésekre, a mosolyokra, a csillogó szempárokra figyelnek, hanem a hangulatjelekre, a Like!-okra, gifekre alapozva lehet tovább építeni a kapcsolatot, kommunikációt, ami kétségkívül érdekes szituációkat, új élményeket adott mindkét félnek, bár jogos a felvetés, hogy vajon ki mennyire volt erre felkészülve.
Számomra azonban nem ez volt az igazán sarkalatos pontja a folyamatnak, a pedagógusok szempontjából sokkal fontosabbnak tartom azt, hogy ki mennyire volt nyitott az „új világ” befogadására, illetve milyen mértékben volt hajlandó alkalmazkodni a kor meg a járvány alkotta kihívásoknak. Talán érdemes elgondolkodni azon, hogy adódhatnak olyan szituációk, amelyek során nemcsak a diák tanul a tanártól, hanem ennek a fordítottja is lehetséges, igaz, ez nemcsak online, hanem az iskolai tanteremre is jellemző, feltéve persze, ha felismerjük, hogy felül kell írnunk a viszonyt, és egyenrangú felekként, együttműködve kell haladnunk a célok elérése felé.
Máriás Ildikó