Új közösségi térrel gazdagodott Zenta

Kultúra · 2020.január 24.

Ünnepélyes keretek között adták át ma délután Zentán azt az új közösségi teret, amelyet a Művelődési Ház mellett, az egykori Borelli üzlethelyiségében alakítottak ki azzal a céllal, hogy a kulturális programok iránt érdeklődő zentaiak találkozási helye, közösségi életének színhelye legyen.

Az átadási ünnepségen, amelyen mások mellett jelen volt Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága Délvidék és Diaszpóra Főosztályának vezetője, Rusz Radován, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának konzulja, Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója, Tóth János, a Hagyományok Háza szakmai igazgatója, mgr. Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke és az MNT, valamint a Vajdasági Magyar Szövetség több tisztségviselője, illetve a művelődési és oktatási intézmények, valamint szervezetek több képviselője is, elsőként Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága Délvidék és Diaszpóra Főosztályának vezetője üdvözölte az egybegyűlteket, kiemelve, valami újnak a létrehozása, a közös remények és közös álmok valóra váltása mindig nagy öröm nemcsak az új által gazdagodó közösség számára, hanem a létrehozás folyamatában részt vevők számára is.

– A mai átadás jelentőségét csak fokozza, hogy olyan ünnepi pillanatokban kerül sor erre, amikor szerte a Kárpát-medencében és a nagyvilágban nemzeti imánk születésnapját, nemzeti kultúránk, azaz közös reményeink és álmaink megőrzését ünnepeljük. A magyarság mélyen gyökerező hagyományait nagyra értékelő költő, a kongói nép himnuszának szerzője, Illyés Gyula munkásságának egyik őszinte tisztelője, Henri Lopés szerint nemzeti kultúrának a közös remények és közös álmok megőrzését nevezzük. A közös remények és álmok megőrzésében, megfogalmazásában és megvalósításában Zenta mindig is élen járt. Meghatározó történelme mellett ezért is lett ez a város a délvidéki magyarság egyik fontos kulturális központja. A minden korosztályt megszólító, pezsgő és mozgalmas kultúrélete, nagy hagyományokkal rendelkező iskolái, gazdag színházi repertoárja, író–olvasó találkozói, művészi és történeti tárlatai, ismeretterjesztő előadásai, gyermekprogramjai, a zentai csata emlékére tartott városnapi rendezvényei és egyéb fesztiváljai, közöttük a szívemhez oly közel álló Énekelt Versek Fesztiválja teszik oly egyedülállóvá Zenta városát – fogalmazott Pirityiné Szabó Judit, aki emlékeztetett arra, hogy amint korábban, úgy napjainkban is, folyamatos és jól összehangolt építkezés zajlik Zentán, amelynek köszönhetően a magyar kormány támogatásával 2017-ben elkészült a Kis Szent Teréz-emléktemplom, a zentai csatát megörökítő kiállítás, amely később végleges elhelyezést nyert az emléktoronyban, átadták a Zentai Magyar Kamaraszínház új kamaratermét, aztán Dudás Gyula-szobrot avattak, tavaly pedig átadták a gimnázium új épületszárnyát is. Hozzátette, ennek a jól átgondolt kulturális fejlesztéssorozatnak az egyik állomása és eredménye a Művelődési Ház új közösségi terének a létrejötte is, amelynek köszönhetően a Művelődési Ház egy szerves egységet alkotó kulturális közösségi térként és találkozási pontként funkcionálhat majd úgy, hogy az eddigi lehetőségek tárháza még tovább bővül majd.

Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere arról beszélt köszöntőjében, hogy az avatóünnepséget nem véletlenül kötötték a magyar kultúra napja délvidéki központi ünnepségéhez, hiszen – mint mondta – az épületben a magyar kultúra művelői szervezik rendezvényeiket, előadásaikat azoknak a zentaiaknak és környékbelieknek, akik szívesen látogatnak el a színházi bemutatókra, a hagyományápoló eseményekre, civil szervezetek, oktatási intézmények produkcióra.

– A magyar kultúra nem csupán a történelmünkről, az irodalmunkról, a népzenénkről, a különböző művészetekről szól, hanem a hitünkről, a magyarságtudatunkról, az épített örökségünkről, a nemzeti sajátosságainkról. És mindazok a művészek, szakemberek, műkedvelők mellett, akik lehetővé teszik számunkra, hogy a magyar kultúra rendkívül gazdag kincsestárából naponta kiemelhessünk valamit, azokról az emberekről is, akik fontosnak tartják, hogy ezekből a javakból minél gyakrabban részesüljenek, hiszen nélkülük sivárnak, színtelennek éreznék az életüket. A kultúránk a legmélyebb érzések és legszebb gondolatok összessége, felbecsülhetetlen érték, amelyet nem szabad csak egy napig ünnepelni, amelyről az ünnepnapok után érkező hétköznapokon sem szabad megfeledkezni. Reméljük, hogy a szép pillanatok és élmények megéléséhez ez az új közösségi tér is hozzájárul majd – fogalmazott Czegledi Rudolf.

Az ünnepség folytatásában Pirityiné Szabó Judit és Czegledi Rudolf átvágták a szalagot, jelképesen is átadva ezzel rendeltetésének az új közösségi teret, majd az összejövetel a kiváló zentai előadóművész és zeneszerző, Mezei Szilárd hangulatos produkciójával zárult.

Az újonnan kialakított közösségi tér Magyarország Kormánya és a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága kiemelt támogatásával, a Bethlen Gábor Alap, a Magyar Nemzeti Tanács és Zenta község önkormányzata együttműködésével jött létre.

H. A.

(Vajdaság Ma, 2020. január 24.)

Fotó: Herédi Krisztián