Az újságírás és a média világa iránt érdeklődő középiskolás diákok számára indult újságíró-iskola Zentán, a BeeHome Közösségi Házban a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete szervezésében, amelynek illetékesei ilyen módon kívánnak hozzájárulni az utánpótlás-neveléshez, illetve a fiatalok tudatosabb médiafogyasztóvá válásához szükséges feltételek megteremtéséhez.
– A Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének a hosszú távú céljai között szerepel az utánpótlás nevelése és a szakmában dolgozók folyamatos továbbképzése. Egy évvel ezelőtt az adai Integrál Pedagógus Egyesülettel karöltve egy igen izgalmas tanfolyamot szerveztünk az adai Műszaki Iskola diákjai számára, idén pedig a Zentai Gimnázium tanulóinak és vezetőjének megkeresésére úgy döntöttünk, hogy Zentán is életre hívunk egy hasonló kezdeményezést a helyi középiskolák diákjai számára. A programot ezúttal is úgy állítottuk össze, hogy ne csak a szakmára készítsük fel a résztvevőket, hanem olyan ismereteket adjunk át nekik, amelyek akkor is a hasznukra válhatnak, ha nem az újságírói hivatásban képzelik el a jövőjüket – hangsúlyozta Máriás Endre, az újságíró-iskola vezetője, a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete elnöke, hozzátéve, a tanulók gyakorlatok során ismerkedhetnek meg az alapműfajokkal, hiszen a szituációs játékokból le tudják szűrni a saját tapasztalataikat, és ezáltal hosszabb távon, nyomatékosabban marad meg bennük az elsajátított tudás.
— Jelenleg a nyomtatott sajtóra koncentrálunk, ám természetesen olyan foglalkozásokat is tervezünk, amelyek során a rádiós, illetve a televíziós műfajokkal ismerkedhetnek meg a résztvevők, emellett a képzés vége felé szerkesztőségekbe is ellátogatunk, mivel szeretnénk, ha látnák egy újság vagy egy műsor elkészítését, és egyáltalán azt, hogy milyen a hangulata az egész folyamatnak, melynek során elkészülnek a médiatermékek. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy szóljunk a manipuláció jelenségéről is, amellyel maguk is mindennap találkozhatnak. Ezáltal hozzájárulhatunk ahhoz, hogy ha nem is újságírókká, de tudatos médiafogyasztókká váljanak. Úgy véljük, hogy ilyen szempontból ez a korosztály nagyon ki van szolgáltatva a médiumoknak, és fontos lenne, hogy megtanulja kiszűrni a háttér-információkat. Érdemes összehasonlítani, hogy egy eseményről hányféleképp tudósítanak a sajtóban, mert már ebből is egy professzionálisabb hozzáállást tudnak elsajátítani – tette hozzá az újságíró-iskola vezetője.
A Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete által életre hívott újságíró-iskola a Magyar Nemzeti Tanács és a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási, Nemzeti Kisebbségi — Nemzeti Közösségi Titkárság támogatásával, valamint a BeeHome Közösségi Ház és a Zentai Gimnázium partnerségével valósul meg.
Horváth Szabolcs